../resim/eResim/470488.jpg
Şalpazarı

Editör(ler):
Yazar(lar): Veysel Usta
Yayınevi: Serander Yayınları

45,60 % 24 indirim
60,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Ağasar vadisi, bugünkü Şalpazarı ve Beşikdüzü ilçelerini içine alan vadi yerleşmesinin adıdır. Ağasar vadisinin Trabzon'un kültür hayatında etkili olması, Çepnilerin bölgeye yerleşmesiyle birlikte başlamıştır. XII. yüzyılda Samsun-Sinop çevresine yerleştirilen Çepniler, kısa süre sonra Trabzon Rum Devleti'nin kontrolünde bulunan doğuya doğru yayılmaya başlamışlardır. Trabzon Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildiğinde şehrin doğusu Kıpçaklar, batısı da Çepniler tarafından kuşatılmış durumdaydı. Bu bağlamda Ağasar vadisi hâlâ Çepnilerin merkezi konumunda olup kadim Türk kültürünün yaşatıldığı önemli bir yerleşim yeri olarak günümüzde de aynı özelliğini korumaktadır.

1571'de Karye-i Kireç, nâm-ı diğer Kal'acık adıyla bir köy olarak kurulan ve II. Meşrutiyet döneminde, 1914 yılında Vakfıkebir ilçesine bağlı bir nahiyeye dönüştürülen Şalpazarı'nın nahiye statüsü 1926 yılında lağvedilmiştir.

Daha sonra yeniden nahiye haline getirilen Şalpazarı, 1987 yılında ilçe olmuştur.

Anadolu'da Türkmen kültürünün her yönüyle yaşatıldığı Şalpazarı, dilinden müziğine, inanışlarından giyim-kuşamına, yayla şenliklerinden gastronomi kültürüne kadar Trabzon'un diğer ilçelerinden farklılık arz etmektedir.

Bağrında barındırdığı özgün değerleriyle son yıllara kadar saklı kalmış olan Şalpazarı, ancak son yıllarda keşfedilmeye başlanmıştır. Nüfusunun önemli bir kısmını ya temelli, ya da gurbetçi olarak uzak diyarlara göndermek zorunda kalmış, bu nedenle de sahip olduğu değerleri yeterince tanıtma imkanı bulamamıştır. Bununla birlikte Şalpazarılılar, doğup büyüdükleri ata topraklarına önemli bir aidiyet duygusuyla bağlıdırlar. Bu durum, yaz aylarında düzenlenen
şenliklere yoğun katılımlardan da anlaşılmaktadır.

Şalpazarı'nın kuruluş aşamasından kültür varlıklarına, coğrafyasından tarihine, kırsal mimarisinden dil varlığına, el sanatlarından sosyal içerikli kurumlarına, madenlerinden turizmine değin oldukça geniş bir yelpazede bilimsel yazılar içeren elinizdeki bu kitap, Şalpazarı ilçesinin sahip olduğu potansiyelin ortaya konulmasına önemli katkı sağlayacaktır.


ISBN: 9786052104040

Baskı Sayısı: 2. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2018
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 584

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Fransız Arşiv Belgelerinde Yakın Doğu’da Ermeni Sorunu

2
Modern Türkiye Anatomisi
80 adet satıldı
22,96

3
Sessiz Bahar
47 adet satıldı
32,80

4
Fransız Diplomatik Belgelerinde Ağrı İsyanı(1926-1930)

5
Tarihin İzinde
17 adet satıldı
23,10

6
Sumerlilerde Tufan Tufan’da Türkler

7
Osmanlı’da Modern Öğretim, Strateji, Yöntem ve Teknikleri

8
Son Truvalılar
7 adet satıldı
28,00

9
Köken
7 adet satıldı
32,20

10
Kâşgarlı Mahmut
3 adet satıldı
17,04


ETİKETLER
,