../resim/eResim/477193.jpg
Diyarbakır - Alimler, Arifler, Edipler

Editör(ler):
Yazar(lar): Kolektif
Yayınevi: Ensar Neşriyat

23,80 % 30 indirim
34,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Peygamberler yurdu, sahabeler şehri, evliyalar durağı bir şehir; ilim, irfan ve edebiyatta pek çok alim, arif ve edip yetiştirmiş emsalsiz bir uygarlık merkezi; sultanların gözdesi, seyyahların uğrağı, sanatkarların ilham kaynağı Diyarbakır…

Sayısız kültür ve medeniyetin hafızasını benliğinde özümserken nice milleti kucaklayıp, sayısız topluluğu da bağrına bastı. Fakat Diyarbakır’ın bağrına basarken daha da anlam kazandığı, kendini biçimlendirdiği medeniyet ise İslam oldu. 639 yılında Hz. Ömer döneminde fethedilen Diyarbakır, İslamî idarelerle tanışarak sırasıyla Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklular, İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyubîler, Akkoyunlular, Safevîler ve Osmanlıların egemenliğinde nakış nakış işlenip, ilmek ilmek dokundu.

Ali Emîrî, Saîd Paşa, Refî’-i amidî, Lebîb Efendi, Abdurrahman ‘Avnî, Bakî, Abbas Mahmud el-Akkad, Seyfüddîn amidî, Zeynelabidin amidî, Şeyh İshak İbn Yahya El-amidî, Ebdurrehmanê Aqtepî, Mela Ehmed Hîlmî el-Qoxî, Mela Ehmed Yalar, Sezai Karakoç, Celal Yıldırım gibi daha pek çok alim, arif ve edîp Diyarbakır’da yetişmiş veya bir şekilde Diyarbakır’a yolu düşmüş güzide şahsiyetler. Farklı zaman, dil ve mekanlarda eser üretmiş olsalar da bütün bu şahsiyetlerin ortak noktası aynı şehrin ilim ve irfan ortamından beslenerek yine bu şehrin birikimine değerli katkılar sunmuş olmalarıdır. İşte bu çalışmada zevk ve merakla okuyacağınızı umduğumuz çalışmalar, söz konusu katkıların bir nebze de olsa anlatılması ve tanıtılması amaçlanarak hazırlandı.


ISBN: 9786052174807

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 536

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,