Pegem.Net



../resim/urun/0206863.jpg
Türk Parlamento Hukukunun Temel Kavramları

Editör(ler) :
Yazar(lar) : İrfan Neziroğlu 
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

66,60 % 10 indirim
74,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Türk Parlamento Hukukunun Temel Kavramları isimli Türkiye Büyük Millet Meclisi ve yasama sürecine ilişkin 302 kavram yer almaktadır. Bunlar arasında örneğin Açık oylama, havale gibi bilinen veya Danışma Kurulu, Sıra Sayısı gibi daha az bilinen kavramların yanı sıra Birleşik oy pusulası, Tekabbül etmek gibi neredeyse hiç bilinmeyen kavramlara da yer verilmiştir.

Kitap hazırlanırken Anayasa hukuku kitaplarının yanı sıra Anayasa Mahkemesi kararları, TBMM İçtüzüğünün gerekçesi ve görüşme tutanakları, TBMM ile ilgili mevzuat, TBMM Kararları, TBMM Başkanlık Divanı kararları, İçtüzükle ilgili usul tartışmaları, teamüller ve parlamento hukukuna ilişkin çok sayıda yerli ve yabancı eserden faydalanılmıştır. Her madde başlığı, o konuya ilişkin akademik tartışmaların yanı sıra zengin parlamento uygulamalarını da içermektedir. Bu haliyle parlamento hukukunun hem teorisini, hem de pratiğini içermektedir.

Kitap başta milletvekilleri, yasama bürokratları, danışmanlar, parlamento hukuku öğrencileri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri olmak üzere Meclis çalışmalarına ilgi duyan herkes için başvuru kaynağı niteliğindedir. Normal bir vatandaş bile TBMM Televizyonunu seyrederken karşılaştığı kavramların karşılığını kitapta bulabilir. örneğin televizyonda karar yeter sayısı bulunamadığından birleşime ara verildiği şeklinde bir yazı gördüğünde karar yeter sayısının ne olduğunu ve sürecin nasıl işlediğini kitapta bulabilir.


ISBN: 9789750206863

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Şubat 2008
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 520

Ebat: 16x23


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz