../resim/eResim/493889.jpg
Arka Kapı Sayı: 7

Editör(ler):
Yazar(lar): Kolektif
Yayınevi: Arka Kapı Dergisi

10,50 % 25 indirim
14,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Siber güvenlik günümüzün başat konularından biri. Gelişmeler baş döndürücü bir hızda ilerliyor. Tüm etkinlikleri takip edecek vaktim yok, keşke biri bizim adımıza takip etse de bir özet sunsa mı diyorsunuz? Tayfun Özkara 7. sayıdan itibaren Siber Saha köşesiyle etkinlikleri sizler için izliyor, olay yerinden bildiriyor.

Hacker, gazeteci ve dijital haklar aktivisti Julian Assange 7 yıldır sığınmacı statüsü ile kaldığı Ekvador Büyükelçiliği'nden zorla çıkarıldı. Herkes onu Wikileaks ile tanısa da, gazeteci kimliğinin arkasında Assange, hem bir dijital bilge, hem de yetenekli bir hacker. Assange'ı Cansu Topukçu'nun kaleminden okumak ister misiniz?

Parolalar imparatorluğun anahtarı. En önemli verilerimizi, dijital varlığımızı parolalar ile koruyoruz. İlk sayıdan bu yana parolalar konusunda birtakım tedbirler öneriyoruz. En önemli ikazımız farklı platformlarda farklı parolalar kullanmak ve iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirmek. Her platformda farklı parola kullanmak mı? Peki bu parolaları nasıl akılda tutacaksınız? Tabii ki parola yöneticisi kullanarak! Huriye Özdemir parola yöneticilerinin artı ve eksilerini sizler için inceledi.

Bugün neredeyse tüm servisler uçtan uca şifreleme kullanıyor. Dolayısıyla sunucularında bu verileri saklasalar bile okuyamıyor, talep halinde resmî kurumlar ile anlamlı bir şekilde paylaşamıyorlar. Oysa aynı servisler bilgiyi tanımlayan bilgi dediğimiz, kiminle ne zaman görüştüğünüz bilgisini, yani iletişimin metadata’sını saklamakta beis görmüyorlar! Şahin Solmaz metadata kavramını, özellikle de görüntülerdeki metadata’yı sizler için mercek altına alıyor.

Şubat 2018'de dönemin başbakanı Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna duyurulan PTT Messenger yüzde yüz yerli ve milli olarak lanse edilen bir mesajlaşma programı. Hem duyurulduğu günlerde hem de sonrasında pek çok tartışmaya konu olan PTT Messenger'ın maliyeti konusunda ise sorular hâlâ cevapsız. Murat Şişman dakikalar içerisinde benzer bir mesajlaşma uygulaması nasıl yapabilirsiniz, sorusunu sizler için cevaplıyor.

Bugün Türkiye'deki neredeyse tüm üniversitelerin dahil olduğu eduroam ağı, öğrencilerinin kendilerine tahsis edilen giriş bilgileri ile tüm üniversite ağlarına bağlanabilmelerine imkân tanıyor. Peki bu ağ ne kadar güvenli? Kablosuz ağ güvenliği konusundaki çalışmaları ile yüzlerimizi ağartan Besim Altınok, eduroam ağındaki büyük tehlikeyi Arka Kapı Dergi için yazdı.

Her şeyin dijital bir çehresinin olduğu günümüzde suların görkemli taşıtları gemileri bundan istisna tutarak, "gemiler de hacklenebilir mi?" diye sormak; tecahül-ü arif sanatı için en güncel örneklerden biri olsa gerek. Eşref Erol, "O Gemi Bir Gün Hacklenecek" yazısı ile gemilerin hacklenmesi konusunu Arka Kapı Dergi'de irdeliyor.

Mithat Göğebakan web uygulamalarında istemci taraflı kod analizine dair bir yol haritası paylaşıyor. Hazineyi bulmak elbette ki okurların dikkatlerinin keskinliğe bağlı.

BTK tarafından düzenlenen Siber Yıldız 2019 yarışmasını kazanan ekipler nihayet ödüllerini aldılar. Birinci olan takımın 10 cumhuriyet altını ile ödüllendirildiği yarışmada neler soruldu? Esra Nur Soylu Siber Yıldız 2019 CTF'i için soru çözümlerini içeren write-up'ı Arka Kapı Dergi için kaleme aldı.

Kriptoloji yazılarına ilk sayımızdan itibaren devam eden Bayram Gök RSA'nın üzerindeki sır perdesini aralıyor. Herkesin bildiği sır RSA'nın tüm ayrıntıları Bayram Gök'ün “Sayısal Sırdaşımız RSA” yazısında.

Amatör telsizcilik hobisine gönül veren dostlarımız Murat Kaygısız amatör telsizcilik serisinde bu sayımızda frekans - SWR ve anten konularına odaklanıyor.

Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Stephen Hawking'i kara delikler konusunda son günlerde doğrulanan teorileri ile bir kere daha hayrla yad ettik. Sadece kara delikler değil; iletişimini borçlu olduğu bilgisayar ve yapay zeka konularında da çok kıymetli görüşler serdeden Hawking'in yapay zekaya bakışını Ilgın Müftüoğlu'nun kaleminden okumaya ne dersiniz?

Yazılımcılar için okuma listesi ile Muhammed Hilmi Koca büyük bir uğraş sonucu derlediği liste ile karşımızda!

Arka Kapı Dergi 7. sayısı itibariyle Siber Sözlük ekibi tarafından açıklanan kavramlara dergi sayfalarımızda yer vereceğiz. Kaçırmayın!

Arka Kapı Dergi 7. sayısı yine birbirinden ilginç konularla huzurlarınızda.

Sanki gizliyormuşçasına rafların arasına sıkıştırılan dergimizi kitabevi yetkililerinden ısrarla istemeyi unutmayınız!


ISBN: 3990000055697

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 96

Ebat: 21x27,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Hedge Cambazları
4 adet satıldı
10,50

2
Excelling Reading Skills & Vocabulary

3
Toplum Ve Bilim Sayı 147
2 adet satıldı
16,00

4
İktisat ve Toplum Sayı 35 Kent Ekonomisi: İzmir

5
Eleştirel Pedagoji Dergisi Yıl: 10 Sayı: 60 Ocak - Mart 2019

6
Sinecine Sayı: 2012/2
1 adet satıldı
4,00

7
Keşkül Dergisi Sayı: 33
1 adet satıldı
26,00

8
Keşkül Dergisi Sayı: 25
1 adet satıldı
26,00

9
İnsan ve Hayat Dergisi Sayı: 93 Kasım 2017

10
Keşkül Dergisi Sayı : 44
1 adet satıldı
26,00


ETİKETLER
,