Pegem.Net../resim/eResim/306021.jpg
Geçmişten Günümüze Orta Doğu - Siyaset, Savaş ve Diplomasi (Cilt 1)

Editör(ler):
Yazar(lar): Tayyar Arı
Yayınevi: Marmara Kitap Merkezi - Tayyar Arı

24,44 % 12 indirim
27,78

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Orta Doğu, sadece coğrafya olarak değil, siyasal ve tarihsel olarak da genişliği olan, pek çok bilinmezlerin, karmaşık ilişkilerin, sorunların ve çatışmaların, ihanetlerin ve dostlukların,birleşme adına yapılan ayrışmaların, homojen zannedilen heterojenliğin, bazılarına göre istikrarsızlığın ve geri kalmışlığın, bazılarına göre petrolün ve zenginliğin merkezi olan, üzerine çok şey söylenen ama çok az bilinen bir coğrafyadır.

İnsanlık tarihi burada başlayıp burada devam etmiştir. Tarihsel olaylara yön veren gelişmeler burada yaşanmış, geleneksel ve modern imparatorluklar için üzerinde mücadele edilmeye değer bulunmuş, her şeye rağmen vazgeçilememiştir. Böylesine tarihsel, kültürel ve toplumsal birikimi zengin ve böylesine ekonomik, stratejik ve siyasal açıdan önemli bir bölge hakkında yazı yazmak gerçekten oldukça zor. Çünkü, Beyrut sokaklarında, Cüniye'de, Zahle'de, Şuf Dağlan'nda, Sur'da ve Sayda'da bulunmadan, Lübnan'ı ve Lübnanlıyı Lübnan'da görmeden anlamak ne kadar olanaksızsa, Filistinli çocuğun ve gencin heyecanını, vatan sevgisini, korkusunu ama aynı zamanda cesaretini, gözlerine yakından bakmadan, El-Hahl'i görmeden, Kudüs'ü, El-Aksa'yı İsrail tanklarını, Cenin'i, Ramallah'ı görmeden de anlamak zor. Bu denli politika farklılıklarını,neden belli sorunlarda bir araya gelemediklerini, Araplar arası birleşmelerin hep yeni ayrışmaya yol açtığını Kahire'de, Amman'da, Riyad'ta, Cidde'de, Şam'da bulunmadan, onların geriden çok benzediği zannedilen farklılıklarını, endişelerini, kaygılarını, nefretlerini, ve dostluklarını yerinde görmeden anlamak olanaksız.

İşte bu kitap, Böyle özgün ve uzun bir çalışma ve çok sayıda olay, yer ve kişinin tanıklığıyla toplanan birikimin sonunda oluşmuş oldukça yorucu, ama sonuçta ortaya çıkan çalışmayla yorgunluğunu unutturan bir sürecin ürünü.


ISBN: 9786055911492

Baskı Sayısı: 5. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2012
Sayfa Sayısı: 560

Ebat: 15,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz