../resim/eResim/381361.jpg
Devrim Kuramı

Editör(ler):
Yazar(lar): Celalettin Güngör
Yayınevi: Barış Kitap

18,00 % 10 indirim
20,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Ulus-devletlerin doğuşu öncesinde köklü dönüştürücü süreçler veya moral bir ideal olarak nitelenen toplumsal devrimlerin meydana gelmesi mümkün değildi.

Siyasetten, dinin dışlanması ve kendi saygınlığı ile dindışı bir alanın doğuşu, devrim olgusu için vazgeçilmezdir. Modern devrimler, 18. yüzyılın sonundaki Amerikan ve Fransız devrimleri devrimleri ile tarihin akışında aniden meydana gelmiş olan ve önceden hiç bilinmeyen yeni örneklerdi. Toplumsal devirmeye yönelik geçmişteki girişimler,neredeyse her zamam ya açıkça binyılcı idiler ya da yine açıkça geçmişteki ideal bir düzenin restorasyonuna uğraşmışlardı. Yeni bir düzenin gerçekliğinin güvencesi,esasen onun dini olmasındaydı. Mantığında dini olmayan herhangi bir (düzen) değiştirici girişim ise yenilikçi değil, muhafazakârdı.

İnsanlar, şiddete başvururlar. Bazen, bu şiddet bir suç olarak belirir. Bu şiddet, ilgilendiğimiz şiddet değildir. Burada anılan şiddet, önceki bütün araçlar tüketildikten sonra adalet hakkını savunmak için başvurulan araçtır. Gerçek bir devrim, ne bir suç ne bir cinnettir: Her şey başarısız kaldığında, sistemi değiştirmek için şiddetin benimsenmesidir. Şiddetin bu biçimi, belki tuhaf görülse de, aslında akıl ve adalete olan bağlılıktır. Bütün devrimci davranış şiddetlidir, ama her şiddetli davranış devrimci değildir. Şiddet, bir devrim için gerekli koşul olsa bile, yeterli bir koşul değildir. Bir şiddetin devrimci olarak nitelendirilebilmesi için merkezîleşmiş olması zorunludur. Siyasî ve idarî iktidarın merkezî organlarına saldırmak ve onları yenmek zorundadır.


ISBN: 9789944137485

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2010
Sayfa Sayısı: 165

Ebat: 14x21,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
YDS Testdaf Almanca Eşanlamlı Sözcük Kartları

2
Arapça Dil Kartları
30 adet satıldı
10,50

3
Fransızca Dil Kartları
15 adet satıldı
10,50

4
Rusça Dil Kartları
15 adet satıldı
10,50

5
İspanyolca Dil Kartları
13 adet satıldı
10,50

6
Türkiye Avrupa Birliği İlişkileri

7
İtalyanca Dil Kartları
8 adet satıldı
10,50

8
Çince Dil Kartları
5 adet satıldı
10,50

9
Atatürkçülük Nedir
5 adet satıldı
12,16

10
Yunanca Dil Kartları
3 adet satıldı
10,50


ETİKETLER
,