../resim/eResim/197292.jpg
Hz. Ömer Zamanında Gayr-ı Müslimler

Editör(ler):
Yazar(lar): Mustafa Fayda
Yayınevi: Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı

21,30 % 29 indirim
30,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Hz. Peygamber’den sonra İslâm tarihinin son derece önemli ve en ilgi çeken dönemi, Hz. Ömer’in hilâfeti zamanıdır (13-23/634-44). Genç İslâm devletinin imparatorluk haline gelişi onun hilâfetinde olmuş; bir taraftan Sasanî İmparatorluğuna son verilirken diğer taraftan Suriye, Filistin, el-Cezire ve Mısır gibi Bizans’ın en önemli toprakları İslam’a ve insanlığa açılmıştır.

Bu fetihlerin en önemli özelliği “devamlı” ve “kalıcı” olmasıdır. Bu “kalıcılık” fetihlerin özüne öyle nüfuz etmiştir ki, Hz. Ömer zamanında fethedilen ve üzerinde bir tek Müslümanın dahi yaşamadığı geniş topraklar, fetihlerinden günümüze, Müslümanların yaşadıkları bölgeler haline dönüşmüştür. Fetihlere “kalıcılık” vasfını kazandıran en önemli unsur, şüphesiz Müslümanların İslâm hâkimiyetine giren insanlara karşı takındıkları örnek tavırdır. Hz. Ömer zamanı, gayr-ı müslim politikaları açısından yalnız İslâm dünyası için değil, bütün insanlık âlemi adına gerçekten göz kamaştırıcı; devrin şartlarına hatta yüzyılımızın anlayışına göre son derece “insancıl”dır. Hz. Ömer zamanında ele geçirilen topraklar ve üzerindeki insanların “ganimet” statüsünden çıkarılması, fetihlerin “kalıcılık” vasfı yanında “insan unsuru”na verilen bir diğer çağlar üstü uygulamadır.

İslam hakimiyetine giren ve hür kabul edilen bu insanlara din, dil ve kültür hürriyeti tanınmış; can ve mal emniyetleri sağlanan bu insanlar Allah ve Resûlünün himayesinin verildiği emanet kabul edilmiştir. Takip edilen bu siyaset, insanların Müslümanları tanımaları ve yaşanabilir kolay bir din olarak gördükleri İslâm’a kitleler halinde girmeleri ile sonuçlanmıştır.

İşte, elinizdeki kitapta bu kalıcılığı sağlayan insancıllığın tarihte eşine az rastlanır örnekleri sunulmaktadır. İlk İslâm fetihleri, fetihlerle hâkimiyet altına alınan gayr-ı müslimlerle yapılan anlaşmalar, onlardan alınan vergiler (cizye, haraç ve ticaret malları vergisi) ve bunların belli kriterlerle halka dağıtılması için kurulan “Divan Teşkilâtı” gibi konular, ilk kaynaklara dayalı olarak kapsamlı bir şekilde işlenmektedir.

 


ISBN: 9789755481906

Baskı Sayısı: 4. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2006
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 303

Ebat: 16,5x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Kelam Tarihi
34 adet satıldı
22,68

2
İslam Tarihi
5 adet satıldı
25,92

3
Türkler Türkiye ve İslam
3 adet satıldı
21,60

4
İslâm Felsefesi Tarihi Cilt 2

5
İslam Toplumları Tarihi Cilt 1

6
Nübüvvet Kervanı Peygamberler Tarihi

7
Kerbela
1 adet satıldı
7,80

8
İslam Felsefesi Tarihi
1 adet satıldı
26,13

9
İslâm Toplumları Tarihi Cilt 2

10
Hadisin Doğuş ve Gelişim Tarihine Yeniden Bakış


ETİKETLER
,