Pegem.Net../resim/urun/396533_B.jpg
Anonim Şirketlerde Denetçinin Sır Saklama Yükümlülüğü

Türk ve Alman Hukukunda

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Zehra Doğan 
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

49,95 % 10 indirim
55,50

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Türk Ticaret Kanunu reformu sonrasında, bağımsız denetim konusunda yeni araştırmalar yapılması ihtiyacı doğmuştur. Anonim Şirketlerde denetim kurumu, 6102 sayılı TTK ile köklü bir değişikliğe uğramıştır. 
 
Yeni TTK ile ilk kez 404. madde ile düzenlenmiş olan ve Alman Anonim Şirketler Hukukunda ise bu hükme tekabül eden Alman Ticaret Kanunu m. 323`te ele alınan denetçinin sır saklamadan doğan sorumluluğu dü-zenlemeleri çerçevesinde, denetçi, özel denetçi, bunların yardımcıları ve denetleme yapmasına yardımcı olan temsilcileri, denetimi dürüst ve tarafsız bir şekilde yapmak ve sır saklamakla yükümlüdürler. 
 
Denetçi yükümlülüklerinin kapsamı, her iki hukuk sisteminde de tartışmalıdır. TTK m. 404`ün Alman hukukundan iktibas edilmiş olması sebebiyle, iki hukuk sistemi arasında ilk bakışta birçok benzerlik olsa da, TTK`nın İsviçre hükümlerinin de etkisi altında kalmış olması sebebiyle, Türk hukukunda mevzuat ve uygulama açısından bir takım belirsizlikler mevcuttur ve bunların giderilmesi gerekmektedir. 
 
Bu çalışmada, Türk ve Alman hukukundaki farklar ile ortak yönler mukayeseli olarak incelenmiş, ayrıca denetçi sorumluluğunun sınırlanması, AB hukuku düzeyinde de kapsamlı bir şekilde ele alındığından, bu düzenlemelere de çalışma içerisinde gerektiği kadar yer verilmiştir.
 
Konu Başlıkları
Denetçinin Yükümlülükleri
Bağımsızlık ve Tarafsızlık
İş ve İşletme Sırları
Görev İhlalinin Hukuki Sonuçları
Denetçinin Cezai Sorumluluğu
Türk, Alman ve AB Hukukunda Denetçi Sorumluluğunun Sınırlanması
 

ISBN: 9789750250422

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2018
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 167

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz