Pegem.Net../resim/urun/396534_B.jpg
Deniz Taşımacılığında Taşıyanın Sorumluluktan Kurtulduğu Haller

Editör(ler):
Yazar(lar): Tunca Bolca
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

49,95 % 10 indirim
55,50

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Uluslararası eşya taşımacılığının en eski ve köklü türü kuşkusuz deniz yolu ile eşya taşımasıdır. Bu sebeple, taşımanın esas ögesi olan taşıyanın hukuki durumu ve sorumluluğunun tespiti büyük önem arz etmektedir. 
 
Taşıyanın sorumluluğu ve bu sorumluluktan kurtulabileceği haller 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu`n da düzenlenmiştir. Bununla birlikte, deniz taşımacılığının uluslararası niteliği göz önüne alındığında, bu alandaki uygulamanın uluslararası hukuk kuralları ile entegre bir şekilde yürütülmesi gerektiği de aşikardır. Bu yüzden, taşıyanın sorumluluğu ve sorumluluktan kurtulacağı hallerin bu alanda düzenleme getiren uluslararası konvansiyonlar ve uygulamaya yön veren yabancı mahkeme içtihatları ile birlikte ele alınması oldukça önemlidir.
 
Bu çalışmada, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu`nun taşıyanın sorumluluğu ve sorumluluktan kurtulmasına dair kuralları uluslararası mevzuat ile karşılaştırılarak izah edilmektedir. 
 
Kanuna uyumlu olarak, taşıyanın kısmi sorumluluğu ve 6102 sayılı Kanun ile hukukumuza eklenen sözleşme dışı talepler de çalışmaya dahil edilmiştir. Son olarak, uluslararası konvansiyonlarda düzenlenen ancak Türk Ticaret Kanunu`na alınmayan sorumluluktan kurtulma sebepleri de incelenmiş ve uluslararası uygulama ile Türk Hukuku uygulaması arasındaki farklılıklara dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır. 
 
Çalışmanın bütününde, konular uluslararası konvansiyonlar ve başta İngiliz ve Amerikan hukuk sistemleri olmak üzere, yabancı hukuk sistemleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Eserin içeriğinde hem Türk hem de yabancı mahkeme kararları ile konu açıklamaları desteklenmiş ve konunun uygulamaya yönelik olarak somutlaştırılması amaçlanmaktadır.
 
(Tanıtım Bülteninden)
 
Konu Başlıkları
Taşıyanın Sorumluluğu
Taşıyanın Sorumluluktan Kurtulması
Uluslararası Konvansiyonlarda Öngörülen Ancak Türk Ticaret Kanunu Sisteminde Yer Almayan Haller

ISBN: 9789750249549

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ağustos 2018
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 160

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz