Pegem.Net../resim/eResim/515700.jpg
Okul İklimi Ve Kültürü

Editör(ler):
Yazar(lar): İhsan Topçu
Yayınevi: Anı Yayıncılık

24,00 % 20 indirim
30,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Örgüt iklimi ve örgüt kültürü, örgütsel yapılar için önemli iki kavramdır. Örgütün amaçlarına ulaşmasında, işlevlerini yerine getirmesinde ve örgütsel etkililiğin ortaya çıkmasında önemli etkileri olduğu kabul edilmektedir. Bu etkiler dikkate alınarak, çeşitli disiplinlerde yönetim alanının en çok çalışılan konuları arasında uzun bir süreden beri örgüt iklimi ve örgüt kültürü kavramalarıyla ilgili konuların yer aldığı görülür. Örgütsel kültür ve örgüt iklimi ile ilgili tartışmalar ve çalışmalar 1960’lı yıllardan itibaren örgüt ve yönetim kuramlarıyla birlikte ele alınmaya başlanmıştır. O günlerden buyana örgüt ve yönetime ilişkin hızla yükselen birçok kavram sonraları zamanla popülaritesini kaybedip çalışma alanlarının dışına itilirken bu kavramlar (iklim ve kültür kavramları) örgütsel süreçlerin odağında görülmeye ve yönetim bilimciler tarafından çalışılmaya devam ediyor.

Diğer örgütlerde olduğu gibi eğitim örgütleri olan okulların başarısı da büyük ölçüde sahip oldukları iklim ve kültürle paralellik göstermektedir. Olumlu iklime ve pozitif kültüre sahip okullarda verilen eğitimin niteliği artmakta, bu tür okullar hedeflerine daha kolayca ulaşabilmektedir. Okul iklimi ve okul kültürü ile öğretmen davranışı, iş doyumu, öğretmen morali, okul etkililiği, okula bağlılık, öğrenci başarısı gibi sonuçlar arasında yakın bir ilişkinin olduğu görülmektedir. O nedenle konuya ilişkin akademik çalışmalar da güncelliğini korumakta ve bu çalışmalara her gün bir yenisi eklenmektedir. Bununla birlikte, okul iklimi ve okul kültürünü doğrudan ele alan kitapların sayısında bir yetersizlik olduğu görülmektedir. Bu kitap alandaki bu boşluğu doldurmaya yönelik bir girişim olup, alana bir nebze de olsa katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Eğitimde niteliğin artırılması ve okulun amacına ulaşabilmesi için eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin en temel görevlerinden birisi de okulların iklimini olumlu hale getirmek, yaratıcı, geliştirici, pozitif kültüre sahip okullar oluşturmak olmalıdır.

Kitap, eğitim örgütleri olan okulların iklim ve kültürünü açıklamaya yönelik temel kavramları, kuram ve araştırmaları ve bu araştırmaların ortaya koyduğu sonuçları bir bütünlük içerisinde ele almayı amaçlamıştır.


ISBN: 9786051702872

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 256

Ebat: 13,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Genel Muhasebe
586 adet satıldı
45,90

2
İşletme Bilimine Giriş
70 adet satıldı
29,70

3
Temel İnşaatı
28 adet satıldı
36,00

4
Süperiletkenlik Fiziğine Giriş

5
Yarı Mikro Kalitatif Analiz
15 adet satıldı
34,20

6
Genel Ekonomi
9 adet satıldı
42,30

7
Ağaç İşleri Teknik Resmi

8
Girişimciler İçin İşletme Yönetimi

9
Ticari İşletme Hukuku
1 adet satıldı
18,00

10
İcra Ve İflas Hukuku
1 adet satıldı
23,40