Pegem.Net../resim/urun/408517_B.jpg
Millî Eğitim Bakanlarının Eğitim Faaliyetleri (1960-1971)

Araştırma-İnceleme Dizisi

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Erdoğan Başar 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

37,40 % 15 indirim
44,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Türkiye Cumhuriyeti, devlet sistemi içinde eğitim işlerini çekip çevirmek, bilimin yol göstericiliğinde üstün niteliklere sahip yurttaşlar yetiştirmek görevini Millî Eğitim Bakanlığına vermiştir. Millî Eğitim bakanının eğitim alanında gerçekleştirdiği faaliyetlere, başta devletin en üst hukuksal belgesi, toplum sözleşmesi olan Anayasa olmak üzere eğitimle ilgili olarak çıkarılmış bulunan tüm yasalar, parti ve hükûmet programları, uluslararası antlaşmalar yön göstermekle birlikte, bunların dışında bizzat bakanın kişiliğinin, eğitimle ilgili görüşlerinin, tutumlarının da etkili olduğu görülmektedir.
 
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde iki askerî müdahale arasında (1960-1971) kurulan hükûmetlerde görev yapan Millî Eğitim bakanlarının kimlikleri, eğitim görüşleri, Türk eğitim sisteminin daha çağdaş bir yapıya kavuşturulmasına yönelik olarak izledikleri eğitim politikalarının neler olduğu, hangi önemli eğitim işlerini gerçekleştirdikleri belgelere dayandırılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Böylece bu konulara ilgi duyan okurların Cumhuriyet Dönemi Türk Eğitim Tarihi’nin 11 yıllık bir zaman diliminde görev yapan Millî Eğitim bakanlarını tanımaları, icraatlarını bilmeleri, daha çağdaş ve işlevsel bir Türk eğitim sisteminin oluşturulmasına olan katkılarını karşılaştırmalı olarak değerlendirebilmeleri amaçlanmıştır.

ISBN: 9786052418178

Baskı Sayısı: 2. Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 494

Ebat: 16X23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz