../resim/eResim/303910.jpg
Hadis İlminde Rical Bilgisi ve Kaynakları

Editör(ler):
Yazar(lar): Mehmet Eren
Yayınevi: İsam Yayınları

35,60 % 20 indirim
44,50

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Hz. Peygamberi'in hadislerini araştırmaya verilen önem, onları nakleden kişilerin kimliklerinin ve durumlarının da araştırılmasını gerekli kılmıştır. Hadislerinin ve durumlarının da araştırılmasını gerekli kılmıştır. Hadislerin sonraki nesillere nakli hususunda sahabenin gösterdiği dikkat, kısa süre içinde hadis rivayetinde sıkı bir şekilde isnat tatbikine dönüşmüş, peşinden sahabe, tabiin, tebeu't-tabiin ve sonraki nesillerden hadis rivayetiyle ilgisi olan binlerce kişi hakkında yapılan araştırmalar neticesinde toplanan bilgiler rical kitaplarında kaydedilmiştir.

Rical kitapları, çoğunlukla hadis ravilerini ve hadis ilmiyle iştigal edenleri tanıtan ve müellifleri hadisçi olan eserlerdir. Muhtevaları, genellikle şahısların kimlik bilgileri ve vefat tarihleri, hocaları ve talebeleri, hal tercümelerine dair bazı malumat ve hadis otoritelerinin onlar hakkında verdiği cerh ve ta'dil hükümlerinden oluşur.

Rical ilminin kaideleri, muhaddiselrin Hz. Peygamber'in sünnetini muhafaza için ortaya koydukları büyük gayretleri göstermektedir. Cerh ve ta'dil alimleri, hadis ravileriyle ilgili her türlü bilgiyi toplayıp değerlendirmişler ve onları sıkı bir tenkit süzgecinden geçirmişlerdir. İsnat sistemi ve ravilerin tenkidi için geliştirilen bu kurallar orjinal olup tamamen müslümanlara hastır.

Bu çalışmada, rical ilminin doğuş ve gelişim süreciyle 10. (16.) yüzyıla kadar telif edilen önemli eserler, metot, muhteva ve kaynakları yönünden tanıtılmakta ve her birinin konusundaki önemi üzerinde durulmaktadır.


ISBN: 9789753899369

Baskı Sayısı: 2. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2018
Baskı Yeri: Türkiye/Ankara

Sayfa Sayısı: 727

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

2
Ha-Mim Sureleri Belaği Tefsiri 4 - Zuhruf Suresi

3
İslami Hisse Senedi Piyasası

4
İslâm Felsefesi Tarihi Cilt 2

5
Din Gruplarının Eğitim Anlayışı

6
El- Keşşaf 2. Cilt
1 adet satıldı
52,50

7
Günümüz Tefsir Problemleri

8
İsam Tahkikli Neşir Kılavuzu

9
Hadisler Çerçevesinde Yönetim ve Yargı

10
Mevlana Celaleddin
1 adet satıldı
13,50