Pegem.Net../resim/urun/413169_B.jpg
Meddah ve Gösterisi

Editör(ler):
Yazar(lar): Mustafa Sekmen
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

21,25 % 15 indirim
25,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Meddahlık, omzunda mendil, elinde sopa, bir sandalye üzerinde oturan hoşsohbet bir kişinin hikâyeler anlatması olarak bilinir. Bu sanatı icra edenlerin bir tür beceri sergilediği ileri sürülür. Ancak günümüzde yaşadığı tartışma götüren meddah anlatılarının yakın geçmişe kadar uygulanan son örneklerinde hangi hünerlerin sergilendiği de tartışma konusudur. Elinizdeki kitap, saygı ile değer verilen ama sanatsal anlamda değerli özelliklerinin neler olduğu iyi bilinmeyen meddahı bir gösteri boyutuyla ele almaktadır. Onun, tiyatro sanatı nitelikleri ile becerikli ve izlenmeye değer bir etkinlik olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır.
 
Bu kitap, meddahın edebi içeriğin aktarıcısı işlevinden daha çok eylem sanatı boyutunu vurguluyor. Ustalıklı oyunculuğunda yazarlık ve yönetmenliği birleştirmiş bir meddahın temel niteliklerini ele alıyor. Genel olarak, elinizdeki kitabın yazılma amacı “Meddahı kültürün bir parçası olarak sanatsal yapan özellikler nelerdir?” sorusuna verilen yanıtla ortaya koyulabilir. Kitap, bu soruyu yanıtlıyor ve meddahın estetik çerçevesi konusunda öneride bulunuyor. Ayrıca, bu sanatın çağdaş sahne estetiği ile ilişkisini ortaya koyarak, günümüz sahne olanakları ile hangi bakımlardan değerli olabileceği konusunda da bilgi veriyor.
 
Drama liderliği ve tiyatro eğitimi süreçlerinde hikâye anlatımını sözden öte bir gösteri olarak tanımakta yararlı olacağından kuşkum yok. Seyirciye (dinleyiciye değil) sözlerle dikte eden değil, tiyatral anlamda bir dünya sunarak onunla ilişki kurmanın değerinden söz ediyorum. Son zamanlarda, tek kişilik anlatıların/gösterilerin iyice arttığını düşünerek, başta tiyatro oyuncuları olmak üzere, yönetmenleri ve yazarları için de yeni bakış açıları sunacağını umuyorum.

ISBN: 9786052418253

Baskı Sayısı: 1.baskı

Basım Tarihi: Ekim 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 164

Ebat: 13,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Çağdaş Eğitim Denetimi
1139 adet satıldı
31,50

2
Genel Muhasebe
586 adet satıldı
45,90

3
İşletme Bilimine Giriş
70 adet satıldı
29,70

4
Temel İnşaatı
28 adet satıldı
36,00

5
Yarı Mikro Kalitatif Analiz
15 adet satıldı
34,20

6
Genel Ekonomi
8 adet satıldı
42,30

7
Ağaç İşleri Teknik Resmi

8
Girişimciler İçin İşletme Yönetimi

9
Ticari İşletme Hukuku
1 adet satıldı
18,00

10
İcra Ve İflas Hukuku
1 adet satıldı
23,40