../resim/urun/417843_B.jpg
Tarih Ders Kitaplarında İmajlar

Devletler, Halklar, Kişiler

Editör(ler): Ahmet Şimşek
Yazar(lar): Ahmet ŞimşekTercan YıldırımRefik TuranRamazan KayaBanu Çulha ÖzbaşNeval Akça Berk Erol ÇiydemSelahattin KaymakcıMehmet ElbanMehmet Alper Cantimer Hülya ÇelikSezai ÖztaşAkif Pamukİrem Pamuk Özgür AktaşŞ. Gülin Karabağ A. Erinç Erdal Yıldırım Yasin DoğanHasan IşıkSuat ÇatarHasan GünalBülent AkbabaFatih YazıcıHüseyin Köksal
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

39,10 % 15 indirim
46,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Tarih ders kitaplarında “ötekiler” ve bunların nasıl yer aldığı konusu, insanlarda her zaman merak uyandırmıştır. Zira tarih ders kitaplarının, kolektif “ben” ve “öteki” imgelerini en açık şekilde pratikte ortaya koyduğu düşünülmüştür. Bu sebepten olsa gerek, Türk tarih ders kitaplarındaki ötekiler, farklı konu başlıkları çerçevesinde incelenerek bugün kadar pek çok makale ve bildiriye konu edilmiştir.

Bu çalışmamızda, Türkiye’deki tarih ders kitaplarındaki imajları, tabiri caizse “ötekisi”-“berikisiyle”, “kahramanı”-“hainiyle” birlikte inceledik. Bundan amacımız, Türkiye’de yaklaşık yüzyıllık süreçte tarih ders kitaplarında öne çıkan imajları betimleyerek, konuya ilişkin devam eden sorunları tespit etmek, var olan iyileşme sürecini görünür kılmaktır.

Kitabımızda yer alan her bir imaja ilişkin incelemeyi, 1930’lardan günümüze kadar, 10’ar yıllık süreçleri örnekleyecek ders kitaplarının seçimiyle gerçekleştirdik. Elde edilen bulguları ise ana hatlarıyla, Türk Tarih Tezi, Hümanist Dönem, Türk-İslam Sentezi ve Pedagojik Yönelimler Dönemi olarak dört ana dönemde anlamlandırmaya çalıştık. Böylelikle dönemlere göre tarih ders kitaplarında konu edilen imajların, siyasi ve bürokratik iktidar tarafından nasıl biçimlendirildiğinin bir anlamda büyük fotoğrafını çıkarmayı planladık.


ISBN: 9786050370546

Baskı Sayısı: 1.baskı

Basım Tarihi: Kasım 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 464

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Türk Eğitim Tarihi M.Ö. 1000 - M.S.2020

2
Türk Tarihi ve Kültürü
522 adet satıldı
39,10

3
Nutuk
74 adet satıldı
13,50

4
Şu Çılgın Türkler
32 adet satıldı
52,80

5
Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi

6
Ortadoğu
17 adet satıldı
36,37

7
Tarih Ders Kitaplarında İmajlar

8
Türk – İslam Siyasi Düşünceler Tarihi

9
Osmanlı’dan Günümüze Türkiye`nin Siyasal Hayatı

10
İslami Siyasi Düşünceler Tarihi


ETİKETLER
,