Pegem.Net../resim/urun/417843_B.jpg
Tarih Ders Kitaplarında İmajlar

Devletler, Halklar, Kişiler

Editör(ler) : Ahmet Şimşek 
Yazar(lar) : Ahmet Şimşek Tercan Yıldırım Refik Turan Ramazan Kaya Banu Çulha Özbaş Neval Akça Berk  Erol Çiydem Selahattin Kaymakcı Mehmet Elban Mehmet Alper Cantimer  Hülya Çelik Sezai Öztaş Akif Pamuk İrem Pamuk  Özgür Aktaş Ş. Gülin Karabağ  A. Erinç Erdal Yıldırım  Yasin Doğan Hasan Işık Suat Çatar Hasan Günal Bülent Akbaba Fatih Yazıcı Hüseyin Köksal 
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

34,00 % 15 indirim
40,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Tarih ders kitaplarında “ötekiler” ve bunların nasıl yer aldığı konusu, insanlarda her zaman merak uyandırmıştır. Zira tarih ders kitaplarının, kolektif “ben” ve “öteki” imgelerini en açık şekilde pratikte ortaya koyduğu düşünülmüştür. Bu sebepten olsa gerek, Türk tarih ders kitaplarındaki ötekiler, farklı konu başlıkları çerçevesinde incelenerek bugün kadar pek çok makale ve bildiriye konu edilmiştir. 
 
Bu çalışmamızda, Türkiye’deki tarih ders kitaplarındaki imajları, tabiri caizse “ötekisi”-“berikisiyle”, “kahramanı”-“hainiyle” birlikte inceledik. Bundan amacımız, Türkiye’de yaklaşık yüzyıllık süreçte tarih ders kitaplarında öne çıkan imajları betimleyerek, konuya ilişkin devam eden sorunları tespit etmek, var olan iyileşme sürecini görünür kılmaktır.
 
Kitabımızda yer alan her bir imaja ilişkin incelemeyi, 1930’lardan günümüze kadar, 10’ar yıllık süreçleri örnekleyecek ders kitaplarının seçimiyle gerçekleştirdik. Elde edilen bulguları ise ana hatlarıyla, Türk Tarih Tezi, Hümanist Dönem, Türk-İslam Sentezi ve Pedagojik Yönelimler Dönemi olarak dört ana dönemde anlamlandırmaya çalıştık. Böylelikle dönemlere göre tarih ders kitaplarında konu edilen imajların, siyasi ve bürokratik iktidar tarafından nasıl biçimlendirildiğinin bir anlamda büyük fotoğrafını çıkarmayı planladık.

ISBN: 9786050370546

Baskı Sayısı: 1.baskı

Basım Tarihi: Kasım 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 464

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
İmparatorluktan Ulus Devlete Türk İnkılap Tarihi

2
Nutuk
52 adet satıldı
11,21

3
Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri

4
Frankfurt Okulu
7 adet satıldı
34,40

5
Devrim Ayetleri
5 adet satıldı
9,72

6
Tarihimizle Yüzleşmek
4 adet satıldı
27,78

7
Türk – İslam Siyasi Düşünceler Tarihi

8
Dersim : Jandarma Umum Kumandanlığı Raporu (1932)

9
Bilgi Yönetimi Disiplini ve Uygulamaları

10
Son Truvalılar
1 adet satıldı
32,00