../resim/urun/417874_B.jpg
İş Kazası Sayılan Hâller ve İş Kazasının Bildirilmesi

Editör(ler):
Yazar(lar): Ömer Akel
Yayınevi: Seçkin Yayınevi

48,60 % 10 indirim
54,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`na Göre İş Kazası Sayılan Haller ve İş Kazasının Bildirilmesi - Ömer Akel
 
İş yaşamında karşılaşılan bir olayın iş kazası sayılıp sayılmaması Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ilgililere yapılacak parasal yardımlar açısından önem taşımaktadır. 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu`nun iş kazasına ilişkin madde 13/I hükmünde iş kazasının, hükümde sayılan durumlardan birinde ortaya çıkması şartı aranmış olup bu kapsamda hangi olayların iş kazası sayılacağı ise açık bırakılmıştır. Çalışmamızda, nelerin iş kazası sayıldığı ya da sayılmadığı Yargıtay kararları ışığında ve öğretideki görüşler temelinde ele alınmıştır. Bu doğrultuda, 5510 sayılı Kanun kapsamında iş kazası sayılan hâller incelendikten sonra iş kazalarının bedensel zarar veya ölüm dışında ruhsal zararlarla da ortaya çıkabildiğine ayrıntılı olarak yer verilmiş; kalp krizi, intihar gibi içten gelen etkenlerle oluşan iş kazaları konusunda yargı kararları ve öğretideki görüşler ele alınmış; zararın olay anından sonra ortaya çıktığı iş kazalarına ve uzaktan ya da insansız çalışma gibi yeni üretim sistemlerinde söz konusu olabilecek iş kazalarına yer verilmiştir. Ayrıca iş kazası bildiriminin kimler tarafından, hangi kurum veya kişilere, ne şekilde ve ne kadar sürede yapılması gerektiğine ilişkin mevzuatımızda yer alan düzenlemeler ayrıntılı olarak irdelenmiştir.
 
Konu Başlıkları
Kazanın Emziren Kadın Sigortalının Süt İzni Sırasında Olması
Kazanın Sigortalının İşverence Sağlanan Bir Taşıtla İşe Gidiş Gelişi Sırasında Olması
Sigortalının Üçüncü Kişinin Ağır Kusuru ile Zarara Uğraması
Sigortalının Yurt Dışında Kazaya Uğraması
Sigortalının Alt İşverenin İşçisiyken Kazaya Uğraması

ISBN: 9789750257056

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ağustos 2019
Sayfa Sayısı: 185

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,