../resim/eResim/528187.jpg
Bir Arap Dahisi: Muğire B. Şu'be

Editör(ler):
Yazar(lar): Ömer Aktaş
Yayınevi: Hikmetevi Yayınları

35,00 % 30 indirim
50,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Muğîre b. Şube, Beyatür-Rıdvan’da mbulunmuş ve bundan sonra Mekke’nin fethi dahil Hz. Peygamber (sav)’in bütün seferlerine katılmıştır. Bu seferler esnasında Allah Rasulü’nün özel hizmetlerinde bulunduğu görülen Muğire’nin, diğer taraftan ona hem vahiy, hem de devlet katipliği yaptığı anlaşılmaktadır.

Hz. Peygamber (sav)’in vefat anıyla ilgili farklı rivayetler bulunmasına rağmen, onun vefat ettiğini görüp idrak eden ilk kişinin Muğire’nin olduğu ve bu durumu Hz. Ömer ile Hz. Aişe’ye söylemesi hususu ise bazı kaynaklarda görmezlikten gelinen bir konudur.Bu anlamda Muğîre’nin hayatını incelerken diğer taraftan da Hz. Peygamber’in hayatını ve varsa hayatıyla ilgili gizli kalan yönlerinin gün yüzüne çıkarılması amaçlanmıştır.

Hz. Peygamber (sav)’in vefatından sonra Müslümanların ilk halifesi Hz. Ebu Bekir olmuştur. Ancak onun halife olması ve Hz. Peygamber’in akrabalarının biatlarını alması kolay olmamıştır. Bu anlamda, Ensar’ın Sakifetü Beni Saide’detoplandığını öğrenen Muğire, bu hadisenin Hz. Ebû Bekir’e iletilmesini sağlayarak onun halife seçilmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca, ehl-ibeyt’inbiatlarının alınmasında da Hz. Ebu Bekir’e yapmış olduğu Hz. Abbas ile görüşmesi tavsiyenin büyük etkisinin olduğu görülmektedir.

Hz. Ebu Bekir’in büyük kararlılıkla yürüttüğü Ridde Savaşlarına katılan ve bu yıkıcı hareketin Arap yarımadasından silinip atılmasında Hz. Ebu Bekir’in en büyük yardımcılarından biri de Muğire b. Şu‘be olmuştur. Hz. Peygamber (sav)’in başlatmış olduğu fetih hareketlerini tereddütsüz bir şekilde devam ettiren Hz. Ebu Bekir’in, Şam bölgesine gönderdiği askerler arasında bulunan Muğire, bu savaşlarda bir gözünü kaybetme pahasına yiğitçe savaşmıştır.


ISBN: 9786058041769

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 400

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Piri Reis Kitab-ı Bahriye (Kutulu)

2
Allahaısmarladık
4 adet satıldı
16,80

3
Erken Modern Dönemde Avrupa

4
Amerika Kıtasının Müslüman Denizciler Tarafından Kolomb Öncesi Keşfi ve Piri Reis

5
Dersim Defterleri Beyaz Dağ’da Bir Gün

6
İstanbulda İşgal Yılları

7
Melek Annem ve Ben
1 adet satıldı
16,50

8
Unutulan Yıllar
1 adet satıldı
48,00

9
İstanbul Dersaadet
1 adet satıldı
19,18

10
Karaoğlan
1 adet satıldı
17,60


ETİKETLER
,