../resim/eResim/532099.jpg
5-12 Yaş Grubu Çocuk Kitaplarında Ölüm Teması Üzerine Bir Araştırma

Editör(ler):
Yazar(lar): Nil Deniz Hoş
Yayınevi: Eğiten Kitap

24,00 % 20 indirim
30,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Çocukların ölüm kavramını öğrenme, anlama, kavrama süreci, yaşı ve gelişim dönemiyle bağlantılıdır. Çocuğun yaşı büyüdükçe ya da yakın çevresinde ölümle karşılaştıkça, ölen kişinin geri gelmeyeceğini, ölümün bir sona erme olduğunu, bir gün herkesin öleceğini ve ölüm için bir neden bulunduğunu öğrenmeye başlar. Yani ölümün dört temel bileşeni ile karşılaşır. Okul öncesi dönemdeki çocuklardan farklı olarak, okul çağı çocukları ölümün geri dönüşü olmayan bir son olduğunu bilirler ve ölen kişinin geri dönmesini beklemezler.

Anne babalar ve öğretmenler çocuklara yaşamın acı gerçeklerini de öğretmek zorundadır, ama ölümü öğretmeyi düşünen çok azdır. Ölüm konusunun bir tabu olmadığı, sorulara gerçekçi yanıtlar verildiği, kısa bir hastalığın ya da ayrılığın açıkça anlatıldığı okullarda ve evlerde ailenin tümü ciddi bir kayıp için çok daha iyi hazırlanmış olacaktır. Hiçbir şey yaşanacak şoku ve üzüntüyü engelleyemez ama bir çocuk eğer yaşamında yer alan yetişkinlerle kolayca konuşabiliyorsa, onlara sırlarını ve sorunlarını açabileceğini biliyorsa büyük bir acının yaşanması durumunda yalnız bu bile çocuğu rahatlatacaktır.

Yayınladığımız “5-12 Yaş Grubu Çocuk Kitaplarında Ölüm Üzerine Bir Araştırma” bu alanda çocuk gerçekliği ve ruhsallığını temel alan yol gösterici bir inceleme ve çocuk kitaplarında ölüm sunumları üzerine ayrıntılı bir değerlendirmedir. Travmatik yaşantıları içeren çocuk kitapları üzerine örnek bir incelemedir. Anne babalara, öğretmenlere ve uzmanlara yararlı olması temennimizle…


ISBN: 9789752435308

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Aralık 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 326

Ebat: 13,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,