../resim/eResim/532660.jpg
Osmanlı Arşiv Belgelerinde Türk Okçuluğu

Editör(ler):
Yazar(lar): Hasan Şahintürk
Yayınevi: Okçular Vakfı Yayınları

49,70 % 0 indirim
70,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Türk toplumu için okçuluğun önemli bir uğraş olduğu neredeyse konu ile ilgili tüm tarihi kaynaklar tarafından teyit edilmektedir. Okçuluğu sosyal hayatlarının bir parçası haline getiren Türkler, savaş alanlarından spor meydanlarına, atasözlerinden şiirlere kadar birçok alanda okçuluğu yaşatmış ve bize bugün takip edebileceğimiz önemli izler bırakmıştır. Türk okçuluğunun zirve noktası olarak ifade edilen Osmanlı devri Türk okçuluğu ise hakkında diğer dönemlere göre en çok bilgi sahibi olduğumuz dönemdir. Bu dönemde imparatorluk coğrafyasına yayılmış onlarca okmeydanı ve okçuluk tekkeleri aracılığı ile okçuluk kurumsal bir yapıya kavuşturulup, yaşatılmıştır. 17. yüzyılın sonlarından itibaren ateşli silahların yaygınlaşmasıyla askeri cephesini kaybeden okçuluk sportif anlamda daha sivil bir aktivite olarak günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir.

Osmanlıların okçuluğa olan ilgisini özetler nitelikte Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı bünyesinde yer alan belgelerden oluşan bu çalışma Osmanlı devri Türk Okçuluğunun askeri, sportif, teknik ve tarihi-kültürel arka planına ışık tutmaktadır. Mevcut literatürde daha önce yer almamış bilgilerin ilk defa ortaya çıkmasını sağlayan bu kitap, içerisinde bulunan belgelerden hareketle yeni çalışmalara yol açacak olması bakımından da oldukça önemlidir.


ISBN: 9786058195288

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 399

Ebat: 17x27


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,