../resim/urun/428512_B.jpg
Araştırmacılar İçin İstatistik

Editör(ler):
Yazar(lar): Gülşah Başol
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

32,30 % 15 indirim
38,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Kitabın amacı; sağlam bir kuramsal temel ve çeşitli alanlardan verilen örnekler yoluyla istatistiğin farklı alanlardaki kullanımı konusunda okuyucuya öngörü kazandırmaktır. Bu amaçla; analizler öncesinde kontrol edilmesi gereken sayıtlılar ele alınmış, el hesaplamalarına, sonuçların yorumlanmasına ve SPSS uygulamalarına yer verilmiştir. Analizlerin ekran görüntüleri eklerde sunulmuş, ayrıca yazarın YouTube kanalında verinin analiz için düzenlenmesin- den yorumlanmasına kadar pek çok detayı içeren, uygulama videoları paylaşılmıştır.

Kitabın ilk bölümünde, istatistiği okuyucunun hizmetine sunmak amacıyla, temel kavramlarına ve kullanımındaki olası hatalara yer verilmiştir. Çok sayıda betimsel istatistiğin uygulamalı örneklerini ve görsel ifadelerini kapsayan ikinci bölüm, nicel araştırmacılar için olduğu kadar nitel araştırmacılar için de faydalı olacaktır. Üçüncü bölümde olasılık ve olasılıktan güç alarak geliştirilmiş dağılımlar üzerinde durulmuştur. Hipotez testlerinin olası sonuçları, örneklem büyüklüğü, etki derecesi ve istatistiksel güç ilişkisi dördüncü bölümde ele alınmıştır. Beşinci bölümde, parametrik testlerin sayıltıları ve her birinin nasıl kontrol edileceği açıklanmıştır. Altıncı bölümden itibaren sırasıyla, korelasyon, regresyon, z testleri, t testleri, ANOVA, Kay kare, faktör analizi ve bu testlerin pek çoğunun parametrik olmayan alternatiflerine yer verilmiştir. Ayrıca, çoklu regresyon, t testleri, ANOVA ve faktör analizinin APA formatında raporlaştırılması örneklendirilmiştir. Bölüm sonlarında yer alan alıştırmalar ve performans görevleri, okuyucuya konuyu pekiştirme ve öğrendiklerini hayata yansıtma fırsatı sunacaktır.

Kitabın içeriğinde kullanılan veri dosyalarına linkten ulaşılabilir: http://depo.pegem.net/arastirmacilaricinistatistik.rar

 


ISBN: 9786052419670

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Aralık 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 412

Ebat: 16x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,