Pegem.Net../resim/urun/430897_B.jpg
Vatandaşlık Yaklaşımları

Vatandaşlık Bilinci Karma Araştırma Örneği

Editör(ler):
Yazar(lar): Fatma Ünal
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

23,80 % 15 indirim
28,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Vatandaşlık eğitimi, eğitimcilerin ve devletlerin belirledikleri amaçlar doğrultusunda başarılı olmak istedikleri temel alanlardan biridir. Kısaca iyi ve bilinçli vatandaş yetiştirmek ise vatandaşlık eğitiminin temel amacını oluşturmaktadır. Eğitim kademesi ayırt edilmeksizin tüm eğitim alanlarının, toplumun ve devletin vatandaşlık eğitiminin bu amacını gerçekleştirmeye katkıda bulunduğu ölçüde bir başarıdan söz edilebileceği unutulmamalıdır. Vatandaşlık eğitimi, sadece bir ders olmaktan öte çok daha kapsamlı ve uzun vadeli bir yatırımdır. Sürdürülebilir demokratik bir toplumun devamlılığının sağlanabilmesi ve bir devletin ilelebet var olmasının gerçekleştirilebilmesine yönelik, vatandaşlık eğitimine ilişkin araştırmaların, uygulamaların ve yatırımların önemli bir katkıda bulunacağı muhakkaktır.

Vatandaşlık Yaklaşımları adlı bu eserin ilk bölümünde; vatandaş, vatandaşlık, vatandaşlık bilinci, vatandaşlık eğitimi ve Türkiye’de vatandaşlık eğitimine ilişkin alanyazından ve araştırmacının mesleki tecrübesine dayanarak oluşturduğu açıklamalara yer verilmiştir. Eserin ikinci bölümünde; alanyazında çok farklı dönem, yer, eğitim sistemi ve bilimsel çalışmalarda genellikle ayrı ayrı ya da birkaçının bir arada yer aldığı vatandaşlık yaklaşımlarına ilişkin ayrıntılı açıklamalar ve tartışmalar sunulmaya çalışılmıştır. Eserin üçüncü bölümünde ise vatandaşlık bilincine yönelik karma araştırma modelinin kullanıldığı örnek bir çalışmaya yer verilmiştir. Bunun yanında araştırma kapsamında geliştirilen “Vatandaşlık Bilinci Ölçeği” ve diğer veri toplama araçlarıyla toplanan veriler alanyazındaki diğer araştırma sonuçları ile karşılaştırılarak araştırmacılara ve eğitimcilere öneriler sunulmuştur.

Vatandaşlık Yaklaşımları adlı bu eserin; vatandaşlık eğitimi ve sosyal bilgiler başta olmak üzere konuyla ilgili disiplin alanlarında çalışan araştırmacılara, eğitimcilere katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Bunun yanında lisans ve lisansüstü öğrencilerin konuyla ilgili derslerinde ve çalışmalarında bilimsel bir kaynak olarak kullanmaları, eserde yer alan Vatandaşlık Bilinci Ölçeği ve sonuçlarından yararlanılarak vatandaşlık bilinci ve eğitimine ilişkin daha kapsamlı araştırmaların yapılmasına katkıda bulunması beklenmektedir.


ISBN: 9786056991639

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Aralık 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 174

Ebat: 16x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Okul Yönetiminde Yeni Yapı ve Davranış

2
Eğitim Yönetiminde Teori ve  Uygulama

3
Eğitim ve Öğretimde Etik
1047 adet satıldı
25,50

4
Öğretim Liderliği
760 adet satıldı
25,50

5
Etkili Okul ve Okul Geliştirme

6
Eğitimde Mükemmellik Arayışı (Etkili Okullar)

7
Eğitimde Yeni Değerler - Eğitimde Dönüşüm

8
Eğitimde Değişim Yönetimi

9
Okul Yönetimi
383 adet satıldı
29,75

10
Alternatif Okullar
354 adet satıldı
23,80