../resim/eResim/576125.jpg
Türkiye Ekonomisinin Sektörler Arası Girdi-Çıktı Analizi

Editör(ler):
Yazar(lar): Bekir Kayacan
Yayınevi: Yalın Yayıncılık

46,20 % 0 indirim
60,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Ekonomilerdeki olgu veya değişimlerin etkilerini anlamak ve açıklamak için çok sayıda teknik veya yöntem geliştirilmiştir. Ne var ki tüm bu yöntemlerin amacı asıl itibarıyla aynı olsa ve bazı durumlarda da birbirlerinin modifikasyonu veya açılımı olsalar dahi aralarında yaklaşım matematiksel yapı varsayımlar ortaya konulan çıktılar ve maliyet bakımından göz ardı edilemez farklılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden de farklı yöntemlerle elde edilmiş çözümleme sonuçlarının karşılaştırılabilirliği eğer mümkün olsa dahi dikkatle ele alınması gereken bir nokta olmaktadır.

Ekonomik Etki Çözümlemesi amacıyla başvurulan yöntemler çok çeşitli olmakla beraber bunlar ekonometrik yöntemler gelir-harcama (Keynes Çarpanı) modeli ekonomik temel çözümlemesi ve Girdi-Çıktı (G-Ç) modeli olarak gruplandırılabilir.

Girdi-Çıktı (G-Ç) analizi kompleks bir ekonomik sistem (örneğin bölgesel veya ulusal ekonomi) içindeki çeşitli sektörlerin karşılıklı ilişkilerini sistematik olarak nicelleştirme metodu olarak tanımlanabilir. Bu nicelleştirme sürecinde oluşturulan G-Ç tabloları ulusal ekonominin tüm sektörleri arasında belirli bir dönemde (örneğin bir yıl içinde) gerçekleşen mal ve hizmet akışlarını ortaya koyar.


ISBN: 9786059579667

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2019
Sayfa Sayısı: 154

Ebat: 16,5x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,