Pegem.Net../resim/urun/444322.jpg
Demokrasi ve Eğitim

Editör(ler):
Yazar(lar): Noam Chomsky
Yayınevi: Bgst Yayınları

27,04 % 20 indirim
33,80

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


“Demokrasi ve Eğitim” Chomsky`nin eğitim hakkındaki yazılarının toplandığı bir seçkidir. Herkes hayatının her aşamasında, aile ve topluluk içerisinde, okulda ve iş yerinde eğitim süreçlerine katılır. Kuşkusuz, içinde yaşadığımız toplumun geleceğini belirleyen en önemli unsurlardan biri eğitimdir. Daha adil ve eşitlikçi bir dünya tahayyül edenler için ise eğitim, insanın özgürleşmesi yolunda vazgeçilmez bir etkendir.

Chomsky, bu kitapta eğitimin günümüzdeki işleviyle gerçekten demokratik bir toplumda yerine getirmesi beklenen işlevi arasındaki muazzam farkı tartışmaya açıyor. Bir dilbilimci kimliğiyle, insanın bilişsel doğasına ilişkin keşiflerden yola çıkarak eğitim sistemini sorguluyor. Günümüz eğitim sisteminin insan doğasına ne kadar aykırı olduğunu, aslında baskıcı ve otoriter bir düzenin işlemesine nasıl hizmet ettiğini gözler önüne seriyor. Bilim ve eğitimi sarmalayan kültürel iklimin koyduğu ideolojik engelleri ve doktrinleri tarif ediyor. Eğitim kurumlarının ve bu kurumlarda çalışan entelektüellerin asli işlevlerini sorguluyor. İnsan doğasının en önemli niteliklerinden biri olan yaratıcı zihinsel faaliyetin önündeki engeller ortadan kaldırıldığında, insanın kapasitesinin onu götürebileceği ufuklara dair ipuçları veriyor.

"Demokrasi ve Eğitim", dünyanın bugünü ve geleceğiyle ilgili kaygılar taşıyan herkes için anlaşılabilir, bilgilendirici, eyleme geçmeye sevk eden ve asli önem taşıyan bir metindir. özellikle de kendi pratiklerini ve içinde çalıştıkları kurumları eleştirel bir gözle değerlendirmek isteyen tüm eğitimcilerin ve bilim insanlarının mutlaka okuması gereken bir başvuru kaynağıdır.


ISBN: 9789756165146

Baskı Sayısı: 2. Baskı

Basım Tarihi: Şubat 2013
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 496

Ebat: 14x20


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,