../resim/eResim/159146.jpg
Küreselleşme ve Türkiye Sorunlar ve Çözümler

Editör(ler):
Yazar(lar): Erol İyibozkurt
Yayınevi: Ezgi Kitabevi Yayınları

53,30 % 18 indirim
65,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Son çeyrek asırda serbest piyasa ekonomisine yönelik önemli adımlar attık. Ekonomimiz dışa açıldı. İthal ikame ağırlıklı ekonomi modeli bırakıldı, sanayimiz ihracata yönlendirildi. Yapısalcı politikalar yerine paracı politikalar ağırlık kazandı. Aslında dünyanın diğer ülkelerinde de bazı gelişmeler olmuştu ve oluyordu. Neydi bunlar? Bunun için biraz geçmişi anımsamak gerekir.

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından altın standardıyla birlikte sabit döviz kuru sisteminin terk edilişi, ABD'nin dünyanın en büyük ekonomik gücü olarak ortaya çıkışı dolar kıtlığına yol açmıştı. Ardından İkinci Dünya Savaşı sona ermeden 1944 Bretton Woods'un altın döviz standardı ile ayarlanabilir döviz kurları gündeme gelmişti. Bu sistem altında Keynesyen politikalarla birlikte, 1950'lerden sonra dolar bolluğu dönemi başlamıştı. Dolar bolluğu ile dolara güvenin sarsılması sonucu Batı Avrupa ülkeleri ve Japonya dolar vererek altın alıyor ve dolar güç durumda kalıyordu.


ISBN: 3990000026552

Baskı Sayısı: . Baskı

Basım Tarihi: Ocak 1900
Sayfa Sayısı: 574

Ebat: 13,5x20


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,