../resim/urun/456482_B.jpg
Okul Sosyal Hizmeti ve Onarıcı Adalet

Okullarda Pozitif Dönüşüm

Editör(ler):
Yazar(lar): Ozan Selçuk
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

19,55 % 15 indirim
23,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Çocukların karşılanmayan fiziksel ve duygusal ihtiyaçları onların okulda öğrenmelerine ve uyumlarına olumsuz etki etmektedir. Risk altında olan bu çocukların şiddet olaylarına neden olması ve okul sisteminde riskli davranış göstermeleri de kaçınılmaz hâle gelmektedir. Türkiye’de ortaöğretim kurumlarında mevcut disiplin uygulamaları geleneksel yöntemler olan kınama ve uzaklaştırma gibi cezalara dayanmaktadır. Öte yandan okullarda riskli davranış gösteren bu öğrencilere uygulanan disiplin cezalarının etkin ve işlevsel olmadığını ortaya koyan çok sayıda araştırma olmasına rağmen ülkemizdeki okullarda disiplin cezaları okulların varoluşundan beri uygulanmaktadır. Mevcut disiplin uygulamalarına eleştirel bakıldığında öğrencilerin “problem” olarak değerlendirildiği ve prosedürlerin cezaya odaklandığı çıkarımı yapılabilmektedir. Bu mevcut durum, söz konusu çalışmanın çıkış noktasıdır.

Okul Sosyal Hizmeti ve Onarıcı Adalet: Okullarda Pozitif Dönüşüm adlı bu kitapta, okullarda uygulanan disiplin yöntemlerinin öğrenci, öğretmen ve veliler üzerindeki olumsuz etkileri araştırılmış ve onarıcı okul sosyal hizmeti müdahale modeli ortaya konulmuştur. Bu bağlamda okullarda ceza ve ödüle dayalı olarak uygulanan disiplin yöntemlerinin etkililiği ve işlevi üzerinde durulmuştur. Geleneksel olan bu yöntemlerin öğrenci, öğretmen ve velilerin deneyimlerine olumsuz etkilerine odaklanılmıştır. Lise düzeyinde gerçekleştirilen bu araştırma sonucunda geliştirilen model öğrenci ihtiyaçlarına uygun hâle getirilerek farklı düzeylerde de uygulanabilir.


ISBN: 9786257052894

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Haziran 2020
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 114

Ebat: 16x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,