../resim/eResim/600611.jpg
Seçkinleştirme Karşısında Bariyer Semtler / Kimlikli Mekanlar

Editör(ler):
Yazar(lar): Aydın Aktay
Yayınevi: Tezkire

24,96 % 22 indirim
32,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Zamanın ruhundan söz eder Hegel, Zeitgeist ile... Mekanın ruhu da edebiyatta devasa bir Meral& oluşturur İstanbul'un bazı senetlerinde dolaştığınızda zamanın ve mekanın ruhunu hemen hissedersiniz. öyle bir ruh ki içine kabul ettiği insana kısa sürede bir aidiyet, bir kimlik kazandırıyor. Tophane böyle bir sem!, böyle bir mekândır.

Kadim tarihinin ve yerleşik olduğu mekanın, yani zamanının ve zemininin, ruhunu insanına bir şekilde aksettiriyor ve ortaya düşünme/davranma kodları oldukça farklı ve özgün bir "Tophanelilik Kimliği" çıkartıyor. Ancak bu kimliğin bugünlerde semtte maruz kaldığı Kentsel Değişim/Dönüşüm/Yenilenme faaliyetleri ile başı dertle. Tophanelilik Kimliği bıı .faaliyetlerin ardından gelmesi kaçınılmaz olan Gentrification (Seçkinleştirme/Mutenalaşma) sürecinin tehdidi altında varlık savaşı veriyor. Bu savaştan Istanbul'un birçok semti yenilgiyle çıktı; Sulukule, Dolapdere, Balat gibi... Tophane ilginç bir biçimde direniyor, teslim olmuyor. Bu anlamda Tophanelilik Kimliği, bu süreçler karşısında Bariyeri kimlikli bir mekanı ve çözümü temsil ediyor. 

Aydın Aktay'ın Kent olgusu üzerine yaptığı sosyolojik araştırmalar ve bu araştırmaların ışığında Tophane'nin bir fenomen olarak inceleme nesnesi olması kentleşme düğümünün adeta bir çözüm noktası olarak vaadini ortaya koyuyor. Yöntem konusunda benzer çalışmalar için örnek teşkil edecek ve literatüre katkı sağlayacak olan bu eser okuyucusuna İstanbul özelinde farklı bir perspektif sunuyor.


ISBN: 9786051964591

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2020
Sayfa Sayısı: 219

Ebat: 13,5x19,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Türkçeye Yansıyan Türk Kültürü

2
Kara Tohum
7 adet satıldı
22,63

3
Asyanın Çöküşü
6 adet satıldı
12,75

4
Çeviri Öğretiminin Dilbilimsel Klavuzu

5
XX. Yüzyılda Dilbilim ve Göstergebilim Kuramları (2.Temel Metinler)

6
Yarim Haziran
2 adet satıldı
12,60

7
Çanakkale Boğazı Fiziki Coğrafyası

8
Zamanın Eskitemediği En Güzel Sözler

9
Yüreğin Sacayağı
1 adet satıldı
7,78

10
Oyun Sayı: 2
1 adet satıldı
3,10


ETİKETLER
,