../resim/eResim/159153.jpg
Matematiksel İstatistik

Editör(ler):
Yazar(lar): Mustafa Aytaç
Yayınevi: Ezgi Kitabevi Yayınları

45,10 % 10 indirim
55,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


17. yüzyılda uygulamalı matematiğin bir alt dalı olarak ortaya çıkan is-tatistiğin çok kısa bir sürede büyük gelişmeler göstererek bilim dalı kimliği kazandığı bilinmektedir. Öte yandan, günümüzde istatistiğin önemi hemenherkes tarafından kabul edilmektedir. Bunun sonucu olarak, farklı bilim dallarında bile olsalar, bütün araştırmacıların istatistikle ilgili bir temele sahipolma gereğini duydukları gözlenmektedir.

Bu arada istatistiği klasik bir biçimde “teorik istatistik” ve “uygulamalı istatistik” şeklinde kesinkes bir ayırıma tabi tutmanın modasıda geçmek üzere. Aslında istatistik teorisinin bilimsel araştırmaların yapılabilmesi için kullanılması gerekli temel bilgileri kapsadığı, ayrıca belirsizlik ve rassallığın egemen olduğu koşullar altında karar almada yararlanılabilecek aletleri geliştir-diği bir gerçek. Buna karşılık, istatistik teorisine yapılan birçok katkının, çeşitlibilim dallarında araştırmalar yapılırken ortaya çıkan problemleri çözme çabalarının sonucu olduğu da biliniyor.

O halde, “teorik istatistik” ve “uygulamalı istatistik” ayırımının kesinliğini giderek kaybettiğini söylemek mümkün. Bunun bir göstergesi de gerek teorik istatistik gerekse uygulamalı istatistik konusunda yazılmış kitapların uygulamalı istatistiğin klasik bazı konuları hariç,kapsam açısından benzerlik göstermesidir. Sözkonusu kitaplar arasındakitemel farklılık, teorik istatistik kitaplarında konulara matematiksel olarak yaklaşılmasıdır.“Matematiksel İstatistik” adıyla ilk defa 1994’de yayınlanan kitabımıngenişletilmiş beşinci baskısı da tükenmiş olduğundan yeni bir baskıya ihtiyaçduyulmuştur.

Öğretim üye ve öğrencilerden gelen teşvik ve öneriler sonucukitabımın yeni baskısını hazırladım. Bu baskıda kitabımın içeriğini tekrar gözden geçirerek, kimi alt kısımları ayrıca bazı çözümlü problemler ile geniş alıştırmaları da ekledim. Kitabımın yeni şekliyle öğrencilerimize ve araştırmacılara daha yararlı olacağını umuyorum.


ISBN: 9789757763680

Baskı Sayısı: 6. Baskı

Basım Tarihi: Ekim 2017
Baskı Yeri: Bursa

Sayfa Sayısı: 530

Ebat: 19,5x26,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
İşletme Bilimine Giriş
107 adet satıldı
42,19

2
Temel İnşaatı
31 adet satıldı
39,60

3
Süperiletkenlik Fiziğine Giriş

4
Yarı Mikro Kalitatif Analiz
18 adet satıldı
39,09

5
Genel Ekonomi
9 adet satıldı
44,00

6
Ağaç İşleri Teknik Resmi

7
Seyahat İşletmelerinde Muhasebe Uygulamaları

8
Girişimciler İçin İşletme Yönetimi

9
Ticari İşletme Hukuku
1 adet satıldı
17,60

10
İcra Ve İflas Hukuku
1 adet satıldı
22,88


ETİKETLER
,