../resim/urun/469602_B.jpg
Yeni Başlayanlar İçin Bilgisayar Ortamında Bireye Uyarlanmış Test Yöntemi

Editör(ler):
Yazar(lar): Fatih Kezer
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

21,25 % 15 indirim
25,00

Sepete At
Yaklaşık 3 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bilimin her alanında olduğu gibi eğitim bilimlerinde de değişim, tarihsel süreçte kaçınılmaz olmuştur. Bilgi ve teknolojinin hızla geliştiği günümüz dünyasında, eğitim bilimlerinin önemli bir parçası olan ölçme ve değerlendirme süreci için de yeni yaklaşımlar ışığında yeni uygulamalar söz konusu olmaktadır. Dünyada nitelikli ölçme ve değerlendirme yapabilmek adına yeni yaklaşımların benimsenmesinin yanında, teknolojiye de ayak uydurulduğu görülmektedir. Bu yeni yaklaşım ve uygulamalar, alanda kimi zaman planlı bir şekilde kimi zaman zorunluluklar dâhilinde kendine yer bulmuştur.

Klasik test kuramı üzerine yapılandırılmış olan geleneksel kâğıt kalem testleri, ölçme ve değerlendirmenin önemli bir parçası olsa da ciddi sınırlılıklar ve dezavantajlar barındırmaktadır. Bu sınırlılıkları azaltabilme iddiasıyla ortaya çıkan madde tepki kuramı, güçlü matematiksel alt yapısıyla farklı uygulamalar için kullanışlı olmuştur. Bu uygulama alanlarından bir tanesi de bireye uyarlanmış testlerdir. Bireye uyarlanmış test yöntemi, teknolojik gelişmelerin ölçme ve değerlendirme süreci içerisinde yer bulmasına ilişkin iyi örneklerden bir tanesidir.

Kitapta, bireye uyarlanmış testlerin okuyucu tarafından daha iyi anlaşılması adına, öncelikle ölçme ve değerlendirmenin eğitimdeki yerinden, testlerin ortaya çıkışından ve psikolojik testlerin tarihsel sürecinden bahsedilmiştir. Daha sonra ölçme ve değerlendirmenin iki önemli kuramı olan klasik test ve madde tepki kuramına yer verilmiştir. Son olarak, bilgisayar ortamında bireye uyarlanmış test yönteminin temel amacı, tarihçesi ve uygulama şekli açıklanmıştır. Ayrıca yöntemin, içinde barındırdığı stratejilere; yöntemin avantaj ve dezavantajlarına da yer verilmiştir


ISBN: 9786257880459

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2020
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 96

Ebat: 13,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,