../resim/urun/473169_B.jpg
Türkiye’de Çocuk Olmak

Editör(ler): Şirin Dilli
Yazar(lar): Zeynep KaratayYasemin Mamur Işıkçı Samet KılıçHatem TürkSezai BalcıEsmeray AlacadağlıÇağla YiğitbaşKoray ÖztürkBetül Karagöz YerdelenŞirin DilliŞirin BozkurtFadime Üstüner TopHayrunnisa ÖzdemirSelahattin YılmazH. Hilal Şahin
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

39,10 % 15 indirim
46,00

Sepete At
Yaklaşık 2 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Toplumların hızla değişip dönüştüğü günümüzde çocuklar, değişen toplumsal yapının merkezinde yer almaktadır. Başta çocuk olmanın tanımı olmak üzere, çocukluğa dair kavramlar veya çocukların nesne/özne olarak toplumsal hayattaki yerleri, hakları gibi tartışmaların içeriği, toplumsal dinamiklere bağlı olarak dönüşüme uğramaktadır.

Türkiye`de çocuk yoksulluğu, çocuk işçiliği, çocuk istismarı, çocuk göçü gibi yakıcı gündemler, çocukları merkezine alan toplumsal ve akademik çalışmalara olan ilgiyi artırmaktadır. Son yıllarda çok tartışılan ve gündeme gelen meselelerin başında engelli çocukların eğitimi, sığınmacı çocuklar, suça sürüklenen çocuklar, çocuk militanlar gibi konular gelmektedir. Ülkemizde çocukların gündeme geldiği bu toplumsal meseleler doğrultusunda çocukluğa, çocuk olmaya dair bakış açısına yönelik bilimsel yaklaşımlar ve politikalar da değişmektedir.

Çocuk dostu bir dünya mümkün müdür? Türkiye`de sadece çocuklardan sorumlu bir bakanlık olmalı mıdır? Hangi sosyal politikalara ağırlık verilerek çocukların ülkemizdeki konumu güçlendirilmelidir? Çocuklarla ütopya kurmak ve toplumsal sorumluluğu küçüklükten vermek bir ülkeye ne katmaktadır? Çocuklara armağan edilmiş ulusal bir bayramın varlığı, çocuklarla ilgili toplumsal farkındalığın gelişmesinde istenilen sonucu verebilmiş midir?

Çocuklara yönelik yöneltilen tüm bu sorular Giresun Üniversitesi Çocuk Araştırmaları Merkezi; Giresun Üniversitesi Eğitim, Fen-Edebiyat, İktisadi İdari Bilimler ve Sağlık Fakülteleri; Ankara Sosyal Bilimler Hukuk Fakültesi ve Bayburt Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyeleri olarak uzun zamandır bizlerin de dikkatini çekmektedir. Mevcut bilgi ve tecrübelerimizden hareketle, kitapta Türkiye`de çocuk olmak bağlamında tarihsel, kültürel, sosyolojik, politik ve psikolojik durumlara ağırlık verilmiştir. Bu çalışmanın devamı, ortak ve bireysel düzeyde Giresun, Ankara Sosyal Bilimler ve Bayburt Üniversitelerinde çalışan ve kitaba katkı sunan öğretim üyelerinden mutlaka gelecektir.


ISBN: 9786257880374

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Haziran 2020
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 454

Ebat: 16x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Çocuk Resimleri Analizi ve Psikolojik Resim Testleri

2
Erken Çocukluk Eğitimi
808 adet satıldı
45,05

3
Doğum Öncesinden Ergenliğe Çocuk Gelişimi

4
Oyun Terapisinde Pratik Teknikler

5
Okul Öncesinde Değerler Eğitimi ve Etkinlik Örnekleri

6
Erken Çocukluk Eğitimi
150 adet satıldı
35,70

7
Anne ve Çocuk Beslenmesi
144 adet satıldı
20,00

8
Ekolojik Okuryazarlık ve Çevre Eğitimi

9
Çocuk Edebiyatı ve Medya
43 adet satıldı
18,00

10
Çocukların Toprakla Eğlenceli Serüveni


ETİKETLER
,