../resim/urun/476288_B.jpg
Bahrü’l-Garâyib Farsça-Türkçe Manzum Sözlük

Editör(ler): Adem Uzun
Yazar(lar): Lütfullah Halîmî
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

31,45 % 15 indirim
37,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


XV. yüzyılda Lütfullah Halîmî tarafından Bahrü’l-garâyib adıyla Farsça-Türkçe manzum olarak yazılan elinizdeki bu sözlük, Anadolu’da manzum olarak yazılan sözlüklerin ikincisi olarak bilinir. Eserin Türk Dil Kurumunca taranması gerektiğini söyleyen Ferheng-i Ziya’nın sahibi Ziya Şükûn, Lütfullah Halîmî’yi Farsçayı en iyi bilen sözlük yazarlarının başında sayar.
Lütfullah Halîmî, eserini daha kolay ezberlenebilmesi amacıyla manzum olarak kaleme alır ve eseri iki kısımdan oluşturur. Birinci kısmında 2900’den fazla kelime açıklanır ve bunu takiben takvimler, aylar, mevsimler ve gezegenlerin yanı sıra edebî konulara dair genel bilgiler verilir. İkinci kısımda ise 337 Farsça mastarın anlamı ile bazı gramer konuları ve fiil çekim örneklerini bulmak mümkündür.
Yazıldığı dönem bakımından orijinal bir sözlük olan Bahrü’l-garâyib, hem günümüz Fars diline hem de özellikle klasik Türk edebiyatı ve Türk dili çalışmalarına katkı sağlayacaktır.

ISBN: 9786257228145

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ekim 2020
Baskı Yeri: Ankara

Çeviren: Adem Uzun

Sayfa Sayısı: 290

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz