../resim/eResim/617833.jpg
Cahiliye Şairi Antere B. Şeddad El-Absi ve Divanının Edebi Tahlili

Editör(ler):
Yazar(lar): Muharrem Ertaş
Yayınevi: Gece Kitaplığı

32,50 % 35 indirim
50,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu çalışma Câhiliye döneminin önemli kahraman şairlerinden olan Antere b. Şeddâd’a ait şiirlerin incelenmesini ele almaktadır. Tez giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde konu amaç ve yöntem açıklamalarından sonra Arabistan Yarımadası hakkında fiziki coğrafya, kuzey Arabistan, güney Arabistan ve Hicâz bölgesi târihi, bu bölgelerdeki siyasî oluşumlar, Câhiliye dönemi Araplarında sosyal, dînî Hayat, kültür ve medeniyet gibi genel bilgilere yer verilerek Antere’nin yetiştiği ortama ve şiirlerinin temel saiklerine değinilmiştir. Daha sonra Antere’nin doğumu, adı, nesebi, anne-baba adı ve soyağacı, yetişmesi, özgürlüğüne kavuşması, inancı, evliliği ve vefatı konuları işlenerek giriş bölümü tamamlanmıştır.
Birinci bölümde Antere’nin edebî kişiliği ele alınmış, daha sonra Antere şiirlerinin yer aldığı eserler; divan metinleri ve şerhleri, muallakalar, ve şerhleri, edebiyat kitapları, çeşitli konularda ve alanlarda telif edilmiş sözlükler ve dilbilgisi kitapları şeklinde sıralanarak şiirlerin geçtiği cilt sayfa, madde ve/veya bölümler tespit edilmiştir. Bu bölümde ayrıca Antere şiirindeki saikler ve temalara ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir.
İkinci bölümde Antere şiirlerindeki uzunluk ve kaside yapısına değinilmiş, akabinde vezin, üslub özellikleri ve şiirlerinde yer verdiği Belaġat sanatları meâni, beyân ve bedi‘ ana başlıkları altında incelenmiş ve ilgili beyitler örnek olarak verilmiştir. Ulaşılan neticeler sonuç kısmında zikredilerek tez çalışması tamamlanmıştır.
Antere kahramanlık ve nezih aşk şiirleriyle meşhur, Câhiliye döneminde yaşamakla birlikte günümüze kadar gönüllerde yaşamış bir halk kahramanı, zengin kelime dağarcığına sahip özgün bir şair ve platonik bir aşıktır.


ISBN: 9786257243032

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2020
Sayfa Sayısı: 337

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,