../resim/eResim/616418.jpg
Toplumsal Yapı

Editör(ler):
Yazar(lar): D. Ali Arslan
Yayınevi: Paradigma Akademi Yayınları

46,75 % 15 indirim
55,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


İnsan ve toplum olguları, bir madalyonun iki yüzü gibi, birbirinin tamamlayıcısıdır.

Hatta sosyoloji bilimi de bu iki olgunun varlıgından dogmuştur. Toplumun en temel unsuru insandır. Ancak toplum, insanların sıradan bir araya gelmesiyle vücut bulmaz. Daha net bir ifadeyle toplum, insanların sıradan birlikteliginden dogmaz. Bu soyut gerçeklik bunun çok daha ötesinde bir realitedir.

Ancak bunlardan, toplumun bizden uzak, bizimle alakası olmayan bir gerçeklik oldugu anlamı çıkarılmamalıdır. Tersine toplum biz insanların eseridir. Insan toplum arasında karmaşık bir ilişki vardır. Toplumu biz insanlar inşa eder, ama toplum da bizleri şekillendirir, bizlerin hayatına yön verir. Biz bireyler de toplumu planlamada, korumada, geliştirmede ve toplumsal sorunların çözümünde aktif ve belirleyici rol oynarız.

Konuya yapısalcı işlevselci açıdan bakıldıgında, bireyler arası ilişkilerden toplumsal kurumların, toplumsal kurumlardan da toplumsal yapının dogdugu söylenebilir. Toplumda altı temel kurum vardır. Kurumları şekillendiren roller arasında oldugu gibi, toplumsal yapıyı teşkil eden kurumlar arasında da bir eşgüdüm ve karşılıklı bagımlılık vardır. Hiç bir kurum kendi başına var olamaz; diger kurumları etkiledigi gibi, kendi de diger kurumlardan etkilenir. Zaten toplumsal yapı, karşılıklı ilişki ve etkileşim içindeki kurumlardan oluşur. Toplumsal yapı içinde her kurumun üstlendigi birtakım görevler ve yerinde getirdigi önemli işlevler vardır. Görüldügü gibi toplum ve toplumsal yapı, herkesi ilgilendiren, evrensel olgulardır. Bu oldukça geniş kapsamlı, çok boyutlu ve çok önemli olguları anlayıp açıklamak için girişilen süreçte, son derece büyük bir ekiple yola koyulduk.

Diger çalışmalarımızda oldugu gibi bu kitabımızda da, ortak aklın ürünü bir eser ortaya koymayı hedefledik. Birbirinden çok farklı birikim ve tecrübeye sahip çok sayıda bilim insanı-araştırmacı, bu hedefe yönelik olarak bir araya geldik. Bu sayede okurlarımızı günlük hayatı, toplumsal gerçekligi ve toplumsal yapıyı, çok daha geniş bir bakış açısıyla görebilme imkânı buldu.


ISBN: 9786257881487

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2020
Baskı Yeri: Türkiye/Çanakkale

Sayfa Sayısı: 378

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Örgüt Sağlığı
26 adet satıldı
17,40

2
Köy Enstitülerinden Kent Enstitülerine Bir Model Önerisi

3
Din Sosyolojisi
11 adet satıldı
32,90

4
Dünyanın Kökeni: Vajina
11 adet satıldı
28,00

5
Yoksulluk Halleri
4 adet satıldı
64,00

6
Sınırları Yoklamak Din Sosyolojisi Okumaları

7
Pozitivizmin Erken Cumhuriyet Dönemine Etkisi

8
İnsan Hakları
2 adet satıldı
12,00

9
Dış Göç ve Eğitim
2 adet satıldı
28,71

10
İnsan ve Toplum Bilimleri 1: Genel Bakış


ETİKETLER
,