../resim/urun/496342_B.jpg
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Editör(ler): Ahmet KurnazGökhan Şengün
Yazar(lar): Süleyman ArslantaşAhmet KurnazSalih ÇakmakRukiye Konuk ErBuket Kurt ÖzdenerGökhan ŞengünCahit NuriZehra AtbaşıHakan SarıBarış DoğrukökBurcu YaparÜmit Savaş TaşkesenTuğba GülsözHülya Öcal
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

34,00 % 15 indirim
40,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Kitap, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’nu (DEHB) tıp, psikoloji ve eğitim bilimlerinin günümüzün çağdaş verilerine dayalı olarak ele almıştır. Özellikle DEHB tanımlanırken zihinsel süreçler ve fonksiyonlar bir bütünlük içinde ele alınmış ve beynin işleyişinin zihinsel ve duygusal süreçlere yansımaları göz önünde bulundurulmuştur. Dikkat, öğrenmenin temelidir. İçinde bulunduğumuz çağ bu yönüyle “dikkat dağıtıcılar” çağı olarak da adlandırılmaktadır. Bilgi, iletişim, dijitalleşme, uzaktan eğitim, tablet, televizyon, telefon vb. sınırlı dikkat kapasitesi olan insanı “neye dikkat etmesi gerektiği” konusunda zorlamaktadır. DEHB olan bireylerin sayısında gün geçtikçe bir artış görülmektedir. Dikkat süresini artırmak, sürdürülebilir dikkati sağlamak ve önemli konulara dikkati yönlendirebilmek, gerekli bilgiyi gereksiz bilgiden ayırt etme konusunda yardımcı olmaktadır. Bunlar, 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan temel becerilerdendir. Bu becerilerin kazandırılmasını sağlayacak olan eğitimcilerin DEHB alanında kendilerini yetiştirmeleri büyük önem arz etmektedir. Çocuğu DEHB tanısı almış olan ailelere de bu konuda önemli görevler düşmektedir. DEHB olan öğrencilerin günlük yaşamlarının yönetilmesi ve eğitimlerin sürdürülmesiyle ilgili olarak ailelerin öğretmenlerle iş birliği içinde hareket etmesi gerekmektedir. Bu kapsamda, kitapta bir yandan ailelerden beklentilere yer verilirken diğer yandan ailelere uygulamada yardımcı olabilecek pratik bilgi ve öneriler yer almaktadır.

Yazarlar, kitap bölümlerinde, literatür anlamındaki güncel bilgileri, öğretmenlik tecrübeleri sırasında karşılaştıkları örnek vakalar ve bu vakalarda uyguladıkları öğretimsel müdahaleleri harmanlayarak yazmışlardır. Kitap bu yönüyle, bir yandan lisans eğitimine devam eden öğretmen adaylarının ileride karşılaşacakları vakalara yapacakları öğretimsel müdahalelere karşı hazır olmalarını sağlayacak diğer yandan her branşta öğretmenlik yapan eğitimcilerin DEHB ile karşılaştıkları veya karşılaşabilecekleri durumlarda yapmaları gereken müdahaleler konusunda yol gösterici olacaktır. Bu kapsamda, öğrenmenin oluşumu ve öğrenci davranışlarının şekillenmesinde dikkat, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nasıl yönetileceğine ilişkin görüş ve öneriler sunulmuştur. Bu kitap, DEHB olan öğrencilerin eğitimi konusunda, literatüre katkıda bulunmayı da amaçlamaktadır. Ulusal ve uluslararası literatürde yayınlanmış araştırmalardaki güncel bilgi ve yaklaşımlar temel alınarak kitap oluşturulmuştur. Bununla birlikte bu kitabın araştırmacılara, DEHB ile ilgili mevcut problemleri ve çözüm yollarını ele alma, yeni önerilerin etkililiğini deneme ve yeni araştırma fikirleri sunma konusunda yardımcı olması umulmaktadır.


ISBN: 9786257228459

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Aralık 2020
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 320

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz