Pegem.Net../resim/urun/4986122.jpg
Profesyonel Ordu ve Türk Silahlı Kuvvetleri

Editör(ler) :
Yazar(lar) : Mustafa Şeref Akın Tolga Erman 
Yayınevi: Kitapdostu Yayınları

7,78 % 30 indirim
11,11

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Bu çalışmayı yapılmasında beni tetikleyen sebep 2007 yılında vatani görevimi yerine getirmem oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde doktoramı yaparken profesyonel askerlik yapmış birçok öğrenci ile tanışma fırsatım oldu. Amerikan ordusunda erlere tanınan imkânlarla Türk ordusundaki imkânlar arasında kıyaslanmayacak bir uçurum olduğunu gözlemledim. Ancak Türk ordusunda görevliyken meselenin sadece erbaş statüsünde olmadığını askerliğin bir bütün olarak profesyonelliğe geçisin sağlanması gerektiği kanaatine vardım. Sistemin erlikten maliyeye, rütbeli subaydan haberleşmeye kadar bütünün bir parçası olduğunu profesyonel askerliği incelerken gördüm.

En büyük lüks ordu beslemektir. Türkiye bütçesinin önemli bir bölümünü her yıl savunmaya ayırarak gelişme için gerekli yatırımlardan mahrum kalıyor. Savunma ne zaman ihtiyaç olacağı, ihtiyaç olduğunda ne kadar fayda sağlayacağı bilmediğimiz bir kamu hizmetidir. Türkiye’de kamu hizmetlerindeki en önemli sıkıntı kalitedir. Bunun gerisinde yatan sebeplerden biri maddi olanaksızlıktır. Hem personele yüksek maaş ödenememesi ve hem de fiziki yatırımlardaki yetersizlik parasal kısıtlılığın sonucudur.

Benzer maddi kısıntı savunma hizmeti içinde doğrudur. Sonuçta ister ere ister rütbeliye verilen imkânlar bütçeyle doğru orantıdadır. Maddi imkânlardaki yetersizlik bizlerin daha iyiye ulaşmaktaki amacımıza engel olmamalıdır. Mevcut maddi imkânlar çerçevesinde en iyiyi nasıl bulmalıyız? İste profesyonel askerlikte temel prensiplerden biri daha az er ve rütbeli ile daha kaliteli bir savunma hizmeti sağlamaktır.


ISBN: 9786054048021

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Eylül 2008
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 168

Ebat: 13.5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
İmparatorluktan Ulus Devlete Türk İnkılap Tarihi

2
Nutuk
52 adet satıldı
11,21

3
Osmanlı Devleti`nde Yenileşme Hareketleri

4
Son İmparatorluk Osmanlı
28 adet satıldı
16,25

5
Osmanlıyı Yeniden Keşfetmek 1

6
Arapların Gözünden Haçlı Seferleri

7
Frankfurt Okulu
7 adet satıldı
34,40

8
Tarihimizle Yüzleşmek
4 adet satıldı
27,78

9
Son Truvalılar
1 adet satıldı
32,00

10
Türk İnkılabına Bakışlar


ETİKETLER
,