../resim/eResim/627786.jpg
Tarih Boyunca Para Sistemleri, Modern Para Politikası ve Altın

Editör(ler):
Yazar(lar): Bilal Kodalak
Yayınevi: Yalın Yayıncılık

60,83 % 23 indirim
79,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


2008 Küresel Finans Krizi ile birlikte, uluslararası para ve ödemeler sisteminin sağlıklı işleyişine ilişkin ekonomi ve finans çevrelerinde; “Amerikan Doları’nın hegemonyasının sarsılması ile artık çoklu bir para sistemine mi geçiliyor?”, “Altın bu sistemin neresinde olabilir?”, “Merkez Bankalarının, altının da dahil olacağı uluslararası para sistemindeki rolü ve bunun para politikalarına yansımaları ne / nasıl olabilir?” gibi soru işaretleri belirmiştir. Bu kitap, bu ve benzeri sorulara cevap vermek amacı ile kaleme alınmıştır.
Altının parasal sistemden çıkarılmasından sonra dünyada bankacılık ve para krizlerinde artış eğilimi dikkat çekici bir düzeydedir. Esnek kur sistemleri, ekonomiye istikrar getirememiş; gelişmiş, gelişmekte olan ve yükselen ekonomilerin sermaye hesaplarının birbirlerine açık hale gelmesi ile sermaye akımlarında ciddi artışlar ve düzensizlikler ortaya çıkmıştır. Aşırı sermaye akımları sonucu ise, varlık balonları oluşmakta ve buna bağlı olarak krizler patlak vermektedir.
Günümüzde, dünya ölçeğinde parasal istikrarı sağlayacak ve tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilip kullanılacak bir ‘dünya para birimi’ üzerinde tartışmalar devam ediyor. Fiat - itibari para sistemine geçiş sonrası, dünya ekonomilerinde ortaya çıkan yüksek enflasyon ve değişken faiz oranları, düşük üretim hacmi, düşük büyüme hızı ve döviz piyasalarındaki dalgalanmalar altın standardının yeniden tartışılmasına neden olmaktadır. Bugün altın, parasal sistemde para otoriteleri tarafından toplam rezervlerin içinde ABD Doları’ndan sonra en çok tutulan tek emtia olmasından dolayı çok önemli bir yere sahiptir.


ISBN: 9786059579858

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2021
Sayfa Sayısı: 184

Ebat: 16,5x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Dilbilime Giriş
168 adet satıldı
49,95

2
Tıp Terminolojisi ve Tıp Metinleri Çevirisi

3
Fransızca Sözcük Bilgisi
32 adet satıldı
41,40

4
Metin Bilgisi
29 adet satıldı
41,40

5
Dil ve İletişim
15 adet satıldı
36,00

6
18. Yüzyıl İngiliz Empirist Filozoflarında Dil ve Anlam Sorunları

7
Osmanlı Türkçesi Metinleri 2

8
Tümceler Biryerlerden Birzamanlar

9
Söylem Çözümlemesi
5 adet satıldı
40,50

10
Türkçe Dilbilgisi
4 adet satıldı
45,50


ETİKETLER
,