../resim/eResim/628982.jpg
Ayşe Hafsa Valide Sultan ve Manisa Vakfı

Editör(ler):
Yazar(lar): Ercan Oğuz
Yayınevi: Yalın Yayıncılık

50,05 % 23 indirim
65,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Ayşe Hafsa Vâlide Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nun zirveye çıkmasına vesile olan Kanûnî Sultan Süleyman Han’ın annesi ve ona bu zemini hazırlamak için 8 yıllık saltanatında İslâm birliği kurarak mücadele veren, âdeta at sırtından hiç inmeyen Yavuz Sultan Selim Han’ın eşidir. Osmanlı tarihinin en kudretli kadını olan Ayşe Hafsa Vâlide Sultan 1534 yılında 56 yaşında iken vefat etti.

Resmî olarak ilk Vâlide Sultan (Mehd-i ûlya) unvanını alan Ayşe Hafsa Vâlidemiz 55 yıllık ömrünü hayır, hasenat ve rızay-ı bâri için geçirmiştir. Ünlü tarihçi Celalzade Mustafa Efendi onu: “Dinine bağlı, dürüst bir hanım, iffet diyarının ecesi, saflık payitahtının Hazreti Hatice’si, hayırlı vakıflar kurucusu, kendini din işlerine adamış zamanın Fatıma’sı, çağın Aişe’si idi” diyerek tavsif etmişti.

Gerçekten de zarafeti ve güzelliği kadar hayırseverliği ile de ön plana çıkan Vâlide, bir ahlâk timsalidir. Kanûnî’nin Manisa’daki şehzadeliği sırasında yaptırdığı cami, medrese, sıbyan mektebi, hangah, imaret, hamam ve darüşşifadan müteşekkil muhteşem Sultan Külliyesi ve birçok hayır müessesesi ile bu müesseselere gelir getirmesi için bıraktığı vakfiyeler yüzyılları aşarak günümüze ulaşmıştır.

Mesir Macunu’nu Manisa’ya, Osmanlı’ya ve hatta tüm insanlığa hediye eden Vâlide bizim için gelecek nesillere anlatılması gerekli, rehber alınacak, tarihimizin en önemli şahsiyetlerinden birisidir.

Bu hayırsever Sultan Hanım, eşi Yavuz Sultan Selim Han’ın türbesinin yanında zarif bir türbede medfundur. Türbe 1894 depreminde yıkılmıştı. İstanbul’da faaliyette bulunan “Manisa Vakfı” yılmadan, usanmadan, büyük bir mücadele ile türbeyi aslına uygun olarak yeniden inşa ettirdi. Türbesinin 123 yıl yıkık kaldıktan sonra tekrar yapımı sırasında kızı Şah Sultan’ın kabrinin de bulunması belki onun da rahat uyumasına vesile olacaktır.
Ruhları şâd olsun.


ISBN: 9786059579810

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2021
Sayfa Sayısı: 224

Ebat: 16,5x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Fransız Arşiv Belgelerinde Yakın Doğu’da Ermeni Sorunu

2
Modern Türkiye Anatomisi
80 adet satıldı
22,96

3
Fransız Diplomatik Belgelerinde Ağrı İsyanı(1926-1930)

4
İhaneti Gördüm
25 adet satıldı
17,52

5
Tarihin İzinde
17 adet satıldı
23,10

6
Sumerlilerde Tufan Tufan’da Türkler

7
Osmanlı’da Modern Öğretim, Strateji, Yöntem ve Teknikleri

8
Köken
7 adet satıldı
32,20

9
Son Truvalılar
7 adet satıldı
28,00

10
Kâşgarlı Mahmut
3 adet satıldı
17,04


ETİKETLER
,