../resim/urun/505622_B.jpg
Anlama Stratejileri: Dijital Etkinlikler ile Dört Temel Dil Becerisi

Editör(ler):
Yazar(lar): Douglas K. HartmanHayati AkyolÖzlem Baş
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

31,45 % 15 indirim
37,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


İyi bir okuyucu, okuma yoluyla hayatının sonuna ulaşmadan yüzlerce farklı hayat yaşayabilir. Bunu farklı yollarla da yapabilir fakat okuma bunu yapmanın en önemli yollarından biridir. Çünkü okuma seyahat etmenin, spor yapmanın, iş hayatının, hayal dünyasının vb. bir paydaşıdır ve hepsinin merkezinde yer alır. İnsan düşünen bir varlıktır. İyi düşünmek; iyi üretmek ve iyi yaşamak anlamına gelir. İyi düşünen kişinin seyahati, spor etkinlikleri, iş hayatı ve hayal dünyası da onu mutlu edecek süreçlerden geçer.

Okuma kişiyi sıradan insanlardan ayırma aracıdır. Okudukça düşünürüz, düşündükçe de okuruz. Bir kültürü yok etmek için kitaplar yakıp yıkmanıza gerek yoktur. İnsanları okumaktan uzaklaştırırsanız bu işi başarmış olursunuz. Okuma insanlara yeni düşünceler, yeni arkadaşlar, yeni beceriler kazandırarak insanın dünyasını değiştirebilir. Bunun için tek kitap değil çok farklı kitaplar okumalıyız. İyi bir okuyucu kitabı her eline aldığında yeni bir hediye açıyormuş gibi veya yeni bir sır kapısı aralıyormuş gibi hisseder. Fransız yazar ve filozof Voltaire “Meşhur bir yazar tarafından yazılan her şeyin mükemmel ve hayranlık duyulabilir olduğuna inanmak yalnızca budalaların işidir. Kendi açımdan sadece beni mutlu eden ve benim zevkime uygun olanları okurum.” diyerek farklı kaynakların seçici bir düşünce ve zevkle okunmasını vurguluyor. Farklı kitaplar farklı amaçlar oluşturmamıza katkı sağlar. Hayal dünyamızı zenginleştirmek, mesleğimizde profesyonelleşmek, değişik konularda bilgi edinmek, şahsiyetimizi geliştirmek, vatanımıza ve milletimize daha iyi hizmet etmek gibi pek çok amaç için okuyabiliriz. Bütün bu farklı amaçlar için okumanın farklı stratejileri vardır. Her amaç için aynı stratejiyle, bir başka ifadeyle, bir stratejiyle her amaç için okuyamayız.

Elinizdeki bu kitap, bu düşüncelerden hareketle özel bir amaç için yazılmıştır: Strateji öğretimi. Strateji öğretimi, eğitim öğretim sürecinde önemli bir boyutu oluşturur fakat önemi kadar dikkate alınamaz. Bu süreçte defalarca metinlerle yüz yüze gelmek, farklı kelimelerle farklı bağlamlarda karşılaşmak gerekiyor. Hemen her metin bir yeni strateji sunuyor fakat bu önceki karşılaşılan stratejilerin göz ardı edileceği anlamına gelmiyor. Yeni ve önceki stratejilerin birlikte kullanılması gerekiyor ancak bunu yapmak daha karmaşık becerilerin kazanılmasına bağlıdır. Öğrencilerin stratejileri bilmeleri kadar yeni bir metinle karşılaştıklarında uygun olanı seçip kullanmalarını da bilmeleri gerekiyor. İşte bu kitap da bunları yapmaya çalışıyor. Hem stratejileri tanıtıyor hem de okuma süreçlerinde farklı stratejilerin, farklı metinlerle, farklı aşamalarda (okuma öncesi, sırası ve sonrası) nasıl kullanılacağını örneklerle açıklıyor.

Her öğretmen ve öğretmen adayının okuma süreçlerinde farklı sınıf düzeylerinde uygulayabilecekleri strateji öğretimiyle ilgili değişik örneklerin yer aldığı bu çalışmanın, yirmi birinci yüzyıl okuma becerilerinin anlama ve anlam kurmaya dayalı bir okuma süreci içerisinde öğrencilerimiz tarafından kazanılmasına katkı sağlayacağını ümit ediyoruz…


ISBN: 9786257228855

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Şubat 2021
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 232

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Programa Uygun Türkçe Öğretim Yöntemleri

2
Dinleme Eğitimi
545 adet satıldı
24,65

3
Türkçe Ders Kitabı Çözümlemeleri

4
Türkçe Öğretimi
296 adet satıldı
39,10

5
Konuşma Eğitimi (Sözlü Anlatım)

6
Yine Yazı Yazıyoruz
273 adet satıldı
29,75

7
Okuma Eğitimi
189 adet satıldı
31,45

8
Uygulamalı Metin Bilgisi
53 adet satıldı
29,75

9
Türk Dili Dersleri (MYO için) - Cilt 1

10
Türk Dili Dersleri (MYO için) - Cilt 2