../resim/eResim/636895.jpg
Gencine-i Adalet

Editör(ler):
Yazar(lar): Tuğba Sağlam Cebesoy
Yayınevi: Berikan Yayınları

42,35 % 23 indirim
55,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Siyâsetnâmeler devlet yönetimi ve siyâset hakkında bilgi veren, daha iyi bir idâresinin tesis edilebilmesi için hazırlanmış olan önemli kaynaklardır. Kaleme alınan bu eserler, başta hükümdarlar olmak üzere; vezirler ve devlet adamlarına takdim edilmişlerdir. Bunun yanında devlet yönetimine dair öğütler içermesi açısından da güzide eserlerdir. Osmanlı Devleti’nin zengin bir siyâsetnâme geleneğine sahip olması sebebiyle araştırmacılar tarafından son dönemlerde siyâsetnâmeler üzerine önemli çalışmalar yapılmıştır.

Siyâsetnâmeler kaleme alındığı devrin siyâsî, sosyal ve ekonomik yapısı hakkında önemli bilgiler içermekle birlikte dönemin yönetim anlayışını, kabul gören değerlerini yansıtması açısından da önemli tarihi vesikalardır. Osmanlı Devleti’nde siyâsetnâme geleneğinin başlangıcı, tercüme ve telif siyâsetnâmeler şeklinde gerçekleşmiş olup bu eserlerin kaleme alınmasındaki gâye, devlet yöneticilerine idâre sanatı hakkında birtakım tavsiyelerde bulunmak ve devlet kurumlarında meydana gelen bozulmalara dikkat çekmek olmuştur. Yazılan bu siyâseynâmelerde hükümdar için gerekli olan vasıflar, saltanatın esasları, yöneten-yönetilen arasındaki münâsebet, hükümdarın adâleti gözetmesi, vezirliğin esasları; yetkileri, vazifeleri, yöneticiye karşı mesuliyet vb. konular işlenmiştir. Vezirler ve devlet adamları tarafından kaleme alınan bu eserler vasıtasıyla hükümdarlar, idâre ettiği yönetimi tekrar gözden geçirme fırsatı bulmuş ve var olan yanlışlıkları düzeltmişlerdir.


ISBN: 9786257254540

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2021
Baskı Yeri: Türkiye/Ankara

Sayfa Sayısı: 408

Ebat: 16x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Din ve İdeoloji
10 adet satıldı
22,40

2
Türk İnkılabına Bakışlar

3
Tarihimizle Yüzleşmek
7 adet satıldı
28,00

4
Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi

5
Türkiye`nin Siyasi İntiharı Yeni - Osmanlı Tuzağı

6
Ana Çizgileriyle Türkiyenin Yakın Tarihi

7
1908 Devrimi
3 adet satıldı
39,90

8
Şehit Enver Paşa
2 adet satıldı
53,60

9
Kürtçülük I 1787-1923
1 adet satıldı
42,00

10
Kısa Türkiye Tarihi
1 adet satıldı
18,00


ETİKETLER
,