../resim/urun/510452200.jpg
Dilin İşlevleri ve İletişim

Editör(ler):
Yazar(lar): Veysel Kılıç
Yayınevi: Papatya Yayıncılık

40,50 % 10 indirim
45,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Insanoglunun en önemli varligi dilidir kuskusuz. çünkü evren ve yasama konusunda her seyi dili araciligi ile sorar, sorgular ve bulur. Ses imge-lerinden yararlanarak karsindaki insanlarla iletisim kurar.

Insanoglu dilini sözvarligi, anlatim olanaklari vd. yönlerden gelistirdikçe yasami ve evreni daha iyi kavramaya baslamistir. ünlü düsünür Wittgensteinin dedigi gibi Dilimin sinirlari, evrenimin sinirlaridir.

Dilimizin birçok islevi var. örnegin, bir durumu belirtmek için betimleme, duygularimizi ve düsüncelerimizi belirtmek için anlatim, birisinin esenligini sormak için toplumsal, davet için çagri, bir yazidan, öyküden, siirden tat almak içinse dilin yazinsal islevinden yararlaniriz. Ayrica kendimize özgü dünyamizdan söz etmek için de özgünlük islevini kullaniriz.

Dilin islevlerinin somutlastigi en büyük dilsel birim, metindir. Okur ile metin arasindaki iliski özel bir iliskidir. Her okur, yazinsal bir metinden degisik tatlar alir ve onu degisik bir biçimde anlamlandirir. Böylece bir metin çok okumalidir, her okuyusta degisik tatlar verir insana.

Bu kitabin amaci, iletisim olgusu baglaminda dilin degisik islevlerini nasil kullandigimizi göstermektir. Islev kavrami, anlam kavramiyla özdes olarak alinmaktadir. Anlam olgusunu yalnizca tümcelerden degil, iletisimde yer alan gönderici, alici, zaman ve yer ile dilin kullanimsal baglamindan elde ederiz.


ISBN: 9789756797358

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Mayıs 2002
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 160

Ebat: 15x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Yazılı ve Sözlü Anlatım
277 adet satıldı
29,75

2
Türk Dili Ve Kompozisyon Bilgileri

3
Cümle ve Metin Bilgisi
68 adet satıldı
37,40

4
Sözlü Anlatım Türkçe 2 Üniversiteler İçin

5
Türkiye Türkçesi Üzerine Araştırmalar

6
Dilin İşlevleri ve İletişim

7
Türkiye Türkçesinin Sözdizimi

8
Türk Dilinde Çatı
5 adet satıldı
45,00

9
Türkiye Türkçesinde Kök-Ek Bileşmeleri

10
Sözcük Türleri
3 adet satıldı
54,00


ETİKETLER
,