../resim/eResim/642920.jpg
Parti Üyelerinin Siyasi Katılımı

Editör(ler):
Yazar(lar): Orhan Albayrak
Yayınevi: Orion Akademi - Ders Kitapları

41,50 % 17 indirim
50,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Siyasi partilerin tüzüklerinin, partinin iç işleyişinin, teşkilat yapısının, siyasi katılım üzerinde önemli roller oynadığı düşünülmektedir. Bu durum parti yönetiminin oluşumu, görevden almalar ve aday belirlemede çok açık bir biçimde ortaya çıkmaktadır. Parti tüzüğü parti üst yönetimlerinin yönetimlerini devam ettirmelerine imkân vermekte bu da üyelerin siyasi katılımını sınırlandırmakta ve etkisizleştirmektedir. Tüzük, parti üst yönetimlerine parti içi demokrasi anlayışına da ters olarak birimleri kolaylıkla görevden almalarına imkân tanımaktadır. Kongre süreçleri sağlıklı işlememekte delegelik sistemi üyelerin hakkaniyetli temsiline engel olmaktadır.

Parti içi demokrasinin Türkiye’nin en büyük iki partisinde de önemli bir sorun olduğu düşünülmektedir. Partilerin görevleri arasında ikisi ön plâna çıkmaktadır: Bunlardan birisi iktidara gelebilmek için insanları bir teşkilat çatısı altında toplamak, diğeri ise iktidara gelmektir. Partiler, üyeler vasıtasıyla kişileri siyasi etkinliklere dahil etmek suretiyle siyasi katılımda bulunmalarını sağlayarak demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmaktadırlar. Kendi iç yapılarında ne kadar demokratik olurlarsa ülke yönetiminde de aynı hassasiyette olacakları düşünülmektedir. Bu açıdan parti üyelerinin etkisiz katılımı yerine, siyasi katılımın önünün açılmasının daha olumlu bir adım olduğu düşünülmektedir.


ISBN: 9786050687590

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2021
Sayfa Sayısı: 280

Ebat: 14,5x21,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Hükümdar
13 adet satıldı
7,20

2
Devlet İnşası
5 adet satıldı
22,75

3
Toplum Sözleşmesi ya da Siyaset Hukuku İlkeleri

4
Avrupa Perspektifinde Yerel Yönetimler

5
Her Kuşun Eti Yenmez
2 adet satıldı
22,40

6
Kamu Hizmetleri ve Yerinden Yönetim

7
Uluslar ve Ulusçuluk
2 adet satıldı
26,18

8
Milliyetçilik
2 adet satıldı
13,50

9
Devlet ve Ötesi
2 adet satıldı
32,80

10
Türkiye Nasıl Kalkınır
1 adet satıldı
25,92


ETİKETLER
,