../resim/urun/540909_B.jpg
İki Dillilik ve Dil Edinimi (Almanya’da Türkçe-Almanca İki Dilli Büyüyen Çocuklar Üzerine Bir İnceleme)

Editör(ler):
Yazar(lar): Cemal YıldızKevser ArslanReyhan Thomas
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

35,70 % 15 indirim
42,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Küreselleşme hızı her geçen gün artarken birden fazla dil bilme ihtiyacı kendini daha fazla hissettirmektedir. Uluslararası göç, çok-kültürlülük, kültürlerarası iletişim ve çok dillilik gibi kavramlar bugün her zamankinden daha günceldir. Diğer yandan özelde Almanya`da iki dilli büyüyen Türk çocukları ve genelde ana vatanlarından uzakta yaşayan insanlar için yaşadıkları ülkelerin dilini öğrenme yanında kimlik ve kişilik gelişimi açısından ana dil ile irtibatın kopartılmaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu kitapta, yurt dışında Türkçe-Almanca olmak üzere iki dilli büyüyen çocukların dil edinim süreci ve durumu konu edilmiş, bu süreçteki koşullar farklı değişkenler açısından ele alınmıştır. Üç ana bölümden oluşan çalışmada, Almanya’da Türkçe-Almanca iki dilli büyüyen çocukların dil edinimi süreci ile aile ve okullarda uygulanan eğitim model ve yaklaşımları ele alınmıştır. Bu amaçla birinci bölümde iki ve çok dillilik kavramları ile dil edinim süreçleri literatür desteği ile ele alınmış, ikinci bölümde öncelikle Almanya’nın eğitim sisteminin yapısı ve Almanya’da iki dilli eğitim incelenmiş, daha sonra Almanya’da okullarda ana dili/köken dili, Türkçe-Almanca iki dilli eğitim modelleri ve yabancı dil olarak Türkçe öğretimi uygulamaları irdelenmiştir. Çalışmanın ampirik bölümünü oluşturan 3-5. bölümlerinde ise iki dilli ailelerin çocuklarını iki dilli ya da çok dilli büyütürlerken kullandıkları yaklaşım ve yöntemler sahada uyguladığımız anket yardımıyla değerlendirilmiş ve ulaşılan bulgular yorumlanarak tartışılmıştır.

Kapsamlı teorik kısmıyla bu kitap, çok dillilik alanındaki uluslararası güncel bilimsel bulguları Türk okurlarıyla buluştururken, ampirik kısmıyla Almanya’da iki veya çok dilli yetişen çocukların dil edinim süreci ve dil durumu hakkında detaylı bilgi vermeyi hedeflemektedir. Her ne kadar çok dillilik araştırmalarına yönelik çok fazla sayıda İngilizce ve Almanca kaynak mevcut olsa da Türkçe kaynakların ve araştırmaların sayısı istenilen seviyede değildir. Bu sebeple "İki Dillilik ve Dil Edinimi: Almanya`da Türkçe-Almanca İki Dilli Büyüyen Çocuklar Üzerine Bir İnceleme" adlı çalışmamızın dil ve kültür alanlarında eğitim gören öğrenciler, öğretmenler, uzmanlar, ilgili ve meraklı ebeveynler için bir rehber görevi görmesi ve bundan sonra yapılacak çalışmalara da ışık tutması umulmaktadır.


ISBN: 9786257676847

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Haziran 2021
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 362

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Programa Uygun Türkçe Öğretim Yöntemleri

2
Dinleme Eğitimi
552 adet satıldı
24,65

3
Türkçe Ders Kitabı Çözümlemeleri

4
Konuşma Eğitimi (Sözlü Anlatım)

5
Türkçe Öğretimi
300 adet satıldı
39,10

6
Yine Yazı Yazıyoruz
283 adet satıldı
29,75

7
Okuma Eğitimi
196 adet satıldı
31,45

8
Uygulamalı Metin Bilgisi
59 adet satıldı
29,75

9
Türk Dili Dersleri (MYO için) - Cilt 1

10
Türk Dili Dersleri (MYO için) - Cilt 2