Franchising

Franchise (veya franchising), bir sistem ve markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonuna ilişkin sürekli disiplin ve destek sağlayarak, belirli bir bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara sistem ve markasını kullandırmasına dayanan, uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisidir.

Franchise sisteminin üç ana unsuru vardır:

a. Sistem / Marka: Franchise vermek için öncelikle ortada başarılı çalışan bir işletme, denenmiş bir sistem, tanınmış bir marka olmalıdır. Ancak başarısı kanıtlanmış bir iş başkalarına satılabilir. Bireysel yatırımcı, eğer kendi olanakları ile becerebileceğinden daha fazla kazanacağına, daha verimli çalışacağına, işinin daha başarılı ve kalıcı olacağına inanırsa böyle bir ilişkiye girmek ister. Hiç kimse, kendi becerebileceğinden daha az kazanmak için başkasının sistemini kullanmaz, başkasının markası için çalışmaz.

b. Disiplin / Destek: Franchise işinde, katı disiplin kuralları geçerlidir. Taraflar aralarında uzun süreli bir anlaşma yaparlar. Sistemin uygulama esasları net olarak belirlenmiştir. İşi başarıya götüren çalışma kuralları kesin olarak tanımlanmıştır. Aynı markayı taşıyan her işletmede standart ürün ve hizmet sunulur. Hizmet kalitesini sağlamak için başlangıçta ve sonrasında çalışanlara ve yatırımcılara sürekli eğitim verilir. İşletme süresince sıkı denetim uygulanır.

c. Bedel: Yapılan işi "franchise" olarak adlandırmak için, franchise verenin, franchise alan yatırımcıdan bir bedel alması şarttır. Franchise vermek bir anlamda "sistem / marka satmak olarak da adlandırılabilir. Dolayısıyla satılan marka veya sistem "para etmelidir. Eğer franchise veren bunun karşılığında hiç bir bedel talep etmiyorsa, "sistem satmıyor demektir. Bu durumda franchise sisteminin gereği olan çalışmayı yapması ve desteği vermesi de beklenemez. Yok eğer franchise sistemini kendi ürettiği bir malı pazarlamak çin kullanıyor ve söz konusu destekleri ürün satış fiyatı içindeki karından finanse ediyorsa, fiyatını emsallerine göre yüksek tutuyor demektir.

Franchising düzeninde iki taraf bulunmaktadır:

a. Franchisor (Franchising veren) : Bir franchising anlaşması çerçevesinde iş sistemini, ticari ismini ve markasını kullandıran ana firmadır.

b. Franchise (Franchising alan) : Ana firmanın isim ve sistemi altında iş yapabilme hakkını yapılan Franchising sözleşmesinde gösterilen şartlar ile ödeyerek kullanan gerçek veya tüzel kişidir.

Franchising Sisteminin Avantajları

• Piyasada tanınmış ve yerleşmiş bir firmanın ismi ile işe başlamak, yatırımcı için sıfırdan başlamaktan daha kolayve avantajlı olmaktadır.
• Yatırımcı, franchising veren kuruluşun adını kullandığı için yeni iş kurma problemi ve müşteri bulma sorunu olmayacaktır.
• Franchisor, marka, işletme ve isim hakkı yanında franchise`ye, eğitim, reklam, tanıtım, malzeme, promosyon gibi konularda da destek sağlamaktadır.
• Kurulacak işin özelliğine göre mal temin ve ürün çeşidinde sorun yaşamayacaktır.
• Dünya piyasalarındaki yoğun rekabet göz önüne alındığında, bu sistem ile yatırım yapmak, yatırımcılar için daha kolay ve risksiz olmaktadır.
• Franchise tanınmış bir marka, isim ya da işletme hakkını alırken, ek olarak ulusal ve uluslararası bir standardı da elde etmektedir.
• Ülke ekonomisi açısından franchising sisteminin avantajı, sistem sayesinde yeni ürün ve hizmetler yanında yeni teknolojiler veiş organizasyonlarının gelmesidir.
• Yatırımcı franchisor`un markasından yararlanmakta, böylece avantaj elde etmektedir.
• Kurulan işin özelliğine göre mal bedeli ödemelerinde vade açısından bir sıkıntı yaşamayacaktır.
• Franchising verene yapılan ödemeler her zaman için denenmemiş bir işte yapılan hataların bedelinden düşüktür. Bu durumda ise sürekli bir yönetim desteği ile başlangıçta ve işin devamında eğitim vardır.
• Franchising alanın kuracağı firma aynı konuda franchising alan firmalar ile aynı tip dizayn ve dekorasyona sahip olacağındanbu konularda kuruluş maliyeti düşecektir. Ayrıca bu açıdan franchising verenin plan ve projelerinden yararlanılacaktır.
• Reklam ve halkla ilişkilerin tek merkezden yönetilmesi franchising alanlar için ayrı bir avantajdır.

Pegem Akademi’de Franchising

1987 yılında eğitim bilimleri camiasının akademik yayın ihtiyaçlarını karşılamak üzere yola çıkan bir kurum olan Pegem Akademi, günümüzde 500’den fazla akademik yayını ile eğitim bilimleri alanında lider bir marka haline gelmiştir.

Alanındaki liderliğini; etik değer ve bilimsel ilkelerden ödün vermeden, disiplinli, özenli ve azimli çalışmasıyla, seçkin yazar kadrosu ve profesyonel ekip çalışması anlayışına borçludur. Pegem Akademi kuruluşundan bugüne kadar geçen 26 yıllık süreçte çeşitli alanlarda meslek sınavları, lisansüstü eğitim ve akademik yükselmelerle ilgili sınavlar için hazırlık ve yetiştirmeye yönelik çalışmalar yapmış ve bu alanda da kısa sürede lider konuma gelmiştir.

Başta KPSS olmak üzere ALES, DGS, KPDS, ÜDS gibi sınavlar ve çeşitli kamu kurumları sınavları için Pegem Akademi Yayıncılık’ın uzman kadrosu tarafından hazırlanan kaliteli yayınlar kullanılarak, uzman öğretim kadrosu ile hazırlık ve yetiştirme programları gerçekleştirilmektedir.

Hazırlık kurslarımızın başarısı; uzman kadromuzun hazırladığı ve sürekli geliştirdiği nitelikli yayın ve öğretim materyallerine, yönetim ve öğretim kadromuzla tüm çalışanlarımızın ilkeli ve disiplinli çalışma tarzlarına, anında ve bireysel çözümlere, kaliteden taviz vermeyen tutumlarına, öğrenci odaklı programlarına ve bu yoğun eğitim sürecinde öğrencisine sunduğu çeşitli sosyal aktivitelerine bağlıdır.

Pegem Akademinin öncelikli hedefleri arasında yakaladığı bu kaliteyi ve hizmet anlayışını 21. yüzyılda Türkiye’nin her köşesinde yaymak yer almaktadır.
Pegem Akademi ile işbirliği kurarak, bulunduğunuz ilde Pegem Akademi ayrıcalığını yaşayabilir ve bu kaliteyi yaşatabilirsiniz. Pegem Akademi kalitesi ve markası ile 26 yıllık bir tecrübeyi paylaşabilir, bölgenizde lider konuma gelebilirsiniz. Pegem Akademi’nin bir parçası olmak için öncelikle ÖNBAŞVURU FORMU’nu doldurmanız yeterli olacaktır. Konuyla ilgili size en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Pegem Akademi Franchising Ön Başvuru Formu için tıklayınız.