../resim/urun/104810_B.jpg
Türk Halk Müziği - Ulusal Türk Müziği

Editör(ler):
Yazar(lar): Zeki Büyükyıldız
Yayınevi: Papatya Yayıncılık

36,00 % 10 indirim
40,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Halk müziği hem kültürün bir öğesi hem de kültürün taşıyıcısıdır. Bu kitabın ilk kısmında kültür konusu ele alınmış, müzik kültürü konularına değinilmiş ve bazı filozofların müzik hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra halkbilim / folklor konusu ve onun ulusal kültüre katkıları üzerinde durulmuş, folklorun önemli dallarından ve ulusal kültürümüzün yapı taşlarından birisi olan, halk yaşamıyla ilgili bütün alanlarda müzikal eserler içermesi ve zengin repertuar olanaklarıyla halkın her türlü duygusuna cevap verebilmesi yanısıra tarihî, coğrafî, dil bilimsel ve sosyal unsurları bünyesinde bulunduran Türk Halk Müziği (Ulusal Türk Müziği) genel bir bütün olarak ele alınmıştır. Halk ve halk müziği kavramları irdelenerek ana hatlarıyla dünyada ve Türkiye`de halk müziğinin tarihi ortaya konulmuştur. Ayrıca Türk Halk Müziği`nin çeşitli yönlerden sınıflandırmaları ve ölçüleri (usûlleri) de ele alınmıştır.

Ulu önder Atatürk kültür kavramını veciz olarak "Kültür, zeminle mütenasiptir. O halde milletin seciyesidir" şeklinde tanımlanmıştır. özetle "kültür"ün bir ulusun karakteri olduğunu ifade eder. Türk ulusunun tarihini, yaşantısının her safhasını, geleneklerini, geleneksel ahlâk kurallarını, arı dilini asırlar boyu bünyesinde taşımak suretiyle günümüze intikalinde önemli bir işlevi yerine getiren halk müziğimiz, kültürümüzün en önemli unsurunu oluşturan manevî değerler bütünüdür. Zira Türk insanının yüreği türkülerinde çarpar. Büyükyıldız`ın uzun araştırmalar sonunda vücuda getirdiği bu eserin Türk Halk Müziği kavramının içerdiği hususların çeşitli görüşler çerçevesinde de ifadesini bulmuş şekliyle ortaya konulması her türlü takdirin üzerinde bir çalışmadır.


ISBN: 9786054220045

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Aralık 2009
Baskı Yeri: İstanbul

Sayfa Sayısı: 174

Ebat: 16.5x24


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Çello
46 adet satıldı
27,20

2
Gitarla Anadolu Halk Ezgileri
19 adet satıldı
17,00

3
Kolay Piyano
17 adet satıldı
36,75

4
Viyolonsel için Türk Müziği Dizileri

5
Kolay Piyano Parçaları
4 adet satıldı
33,75

6
İki Sesli Dikte ve Solfej Çalışmaları

7
Ritim Öğreniyorum -I
3 adet satıldı
17,00

8
Çağdaş Türk Müziği Piyano Eserlerine Yönelik Hazırlayıcı Etüt Yazma Yöntemi

9
Müzik Atlası (Ciltli)
1 adet satıldı
60,00

10
Türk Halk Müziği - Ulusal Türk Müziği


ETİKETLER
,