../resim/urun/136758_B.jpg
2000 li Yıllarda Sınıf Yönetimi

Editör(ler):
Yazar(lar): Refik Balay
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

29,75 % 15 indirim
35,00

Sepete At
Yaklaşık 5 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Etkili okul, okul geliştirme ve öğretim etkililiği araştırmaları, okulun etkililiği ile öğretmen ve sınıf etkililiği arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Okul etkililiği, öğretmen ve sınıf etkililiğinin ötesinde uygun bir öğretim ortamı ve okul kültürü sağlamayı gerektirse de bir okulun etkili olmasının merkezinde öğretmen ve sınıf etkililiği bulunur. Pek tabii ki okul etkililiğinde bu denli önemli bir yer tutan sınıf etkililiği başarılı bir sınıf yönetimine bağlıdır. Sınıf yönetimi öğretimin hedeflerini öğrenciye kazandırabilmek için ders ve derse ilişkin düzenlemelerin yapılması; öğretmen-öğrenci etkileşiminin, öğrenci davranışlarının yönlendirilmesidir. Sınıf yönetimi, sınıf etkinliklerinin etkili öğrenmeyi sağlamak üzere öğrenciyle birlikte öğrenci için planlanması, örgütlenmesi ve eşgüdümlenmesi sürecidir. Bu sürecin temel boyutları arasında; öğretimin planlanması, öğretim stratejileri, öğretim ortamının düzenlenmesi, disiplin, zaman yönetimi, öğretmen-öğrenci ilişkileri yer almaktadır. Sınıf yöneticisi olarak öğretmenin başarısının, bilim ve sanat olmak üzere iki yönünün olduğu söylenebilir.

Mesleğin sanat yönü (mesleğe yatkınlık, yetenek, yaratıcılık vb.) öğretmenin kişiliğine bağlıysa da bilim yönü büyük oranda onun mesleğinin kuram ve uygulama boyutlarında gerekli bilgi, beceri, anlayış ve deneyime sahip olmasına dayanır. İşte bu çalışmada öğretmenin sonradan eğitimle kazanabileceği, etkili sınıf yönetimi için gerekli kuramsal temel uygun öğretim stratejileri, eğitim ortamının düzenlenmesi, istenmeyen davranışların kontrol edilmesi, sınıfta çatışmanın yönetimi, sınıf disiplini, zor öğrencilerin yönetimi, öğrencilerin güdülenmesi, öğrenciye liderlik etme, mekân düzenlemesi, zaman yönetimi ve öğretimin yönetimi gibi konular işlenmektedir. Değerli öğrencim ve meslektaşım Dr. Balay, bilim adamı ciddiyeti içinde bu konuları başarıyla betimlemiş, tartışmış ve bir senteze gitmeye çalışmıştır. Dr. Balay, öteden beri insan davranışına ilgi duymuş, doktora tezi olarak da örgütsel bağlılığı araştırmıştı. Bu çalışmayı da onun bu ilgisinin bir devamı olarak görebiliriz. Dr. Balay’ı kutlar; eserin öğrenci, öğretmen, eğitim yöneticisi ve bilim adamlarına katkı getirmesini dilerim.


ISBN: 9786053643364

Baskı Sayısı: 9. Baskı

Basım Tarihi: Şubat 2019
Baskı Yeri: Ankara

Sayfa Sayısı: 216

Ebat: 16x23.5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz