../resim/urun/435750_B.jpg
Polis Disiplin Hukuku

Editör(ler):
Yazar(lar): Enver Kaşlı
Yayınevi: Adalet Yayınevi

65,00 % 0 indirim
65,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Polislik, bir disiplin mesleğidir. Polis teşkilatında disiplin; geçmişte de önemliydi, günümüzde de önemli ve gelecekte de önemli olacaktır. Çünkü polis teşkilatı, devletin üstlendiği kamu düzeninin sağlanması ve işlenmiş suçların aydınlatılması gibi önemli bir görevi ifa etmektedir. Bu görev; bazı durumlarda personelin can güvenliğini dahi tehlikeye atabilecek nitelikte olup personelin her durumda tereddüt etmeden, zamanında ve etkin müdahalesini gerektirmektedir. Halkın can ve mal güvenliğinin kesintisiz bir şekilde sağlanabilmesi için polis teşkilatında disiplin, kamu hizmetinin vazgeçilmez bir unsurunu oluşturmaktadır.
 
Teşkilat içinde "disiplin tüzüğü" olarak bilinen Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü, 682 sayılı kanun hükmünde kararname ile yürürlükten kaldırılmış, bahse konu kanun hükmünde kararnamenin 7068 sayılı kanun olarak yasalaşmasının ardından polis disiplin hukuku yeniden şekillendirilmiştir. Disiplin cezalarına disiplin puanı öngörülmesi ve disiplinsizliği alışkanlık haline getirenlerin meslekten çıkarılması, muhakkik ve müfettişlerinin yetkilerinin düzenlenmesi, genel kolluğun(polis, jandarma ve sahil güvenlik personelinin) disiplin hukukunda ortak hükümlerin benimsenmesi yeni kanunun getirdiği değişikliklerden bazılarıdır. Genel olarak disiplin hukuku; disiplin suç ve cezalarını, disiplin soruşturmalarını, memurlar hakkındaki ceza soruşturmalarını, disiplin kurullarını, ödüllendirme ve disiplin ile bağlantılı olarak diğer memuriyet işlemlerini (performans, rütbe terfi, atama vb.) incelemektedir.
 
“Polis disiplin hukuku”, bir kavram olarak ilk kez bu eserde kullanılmaktadır. Bilindiği üzere disiplin hukuku, idare hukukun bir alt dalı olduğu için idare hukuku hakkında yazılan eserlerde genel olarak disiplin hukukundan da bahsedilmektedir. Disiplin hukukunda geçerli genel hükümler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiş olduğundan dolayı bu hükümleri inceleyen eserlerde “Memur Disiplin Hukuku” kavramının tercih edildiği görülmektedir. Ancak genel hükümlerin yanı sıra belirli memuriyetlere veya mesleklere yönelik özel disiplin hükümleri bulunmaktadır. Özel disiplin hükümlerinin incelendiği eserlerde özel hükümlerin ait olduğu kurumun veya mesleğin isminin bulunduğu tamlamalar kullanıldığı için yeni kanuna uygun olarak hazırlanan bu eserde, "Polis Disiplin Hukuku" başlığı tercih edilmiştir.

ISBN: 9786053009276

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2020
Sayfa Sayısı: 303

Ebat: 16x23,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,