../resim/eResim/530097.jpg
İlim Geleneğimizin Örnek Şahsiyeti Mehmet Emin Saraç

Editör(ler):
Yazar(lar): İlyas Karaduman
Yayınevi: Gökkubbe Yayınları

14,20 % 29 indirim
20,00

Satışa Çıkınca Haber Ver
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 7,5 ' dir. 75 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


M. Emin Saraç Hocaefendi; ilmi, teliften ziyade tedriste arayan ve bir gün bu topraklarda İslâmî ilimlerin amele döküleceği bir ortamın oluşacağına inanan, Ehl-i Sünnet anlayışının müntesibi bir âlimdir. Kendisine “Hocam” diye hitap edildiğinde, “Siz benim yetiştiğim ve gördüğüm o Osmanlı ulemâsını görmediğiniz için bize hoca olarak hitap ediyorsunuz.” mütevazı cümlesini dilinden düşürmemiştir. Genç yaşta ilim tahsili için çıktığı sefer, hiçbir zaman nihayete ermemiştir. İlim tahsil ettiği Hocası Ali Haydar Efendi’nin kendisine öğrettiği şekilde, tedris ile meşgul olma vazifesinden bir an geri kalmamıştır.

İslâm dünyasında şöhreti afakı tutan büyük allâme Zahid el-Kevseri’den mücazdır. M. Emin Saraç Hocaefendi, medreselerde okutulan özellikle tefsir, hadis ve fıkıh alanındaki pek çok eseri Fatih Camiinde ve diğer camilerde defalarca talebelerine okutmuş ve onlardan da bu eserleri okutmalarını istemiştir. İlmin özellikle büyük camilerde halka hâlinde ders usulü ile tedris edilmesine büyük önem vermiştir. İlmin en üst rütbe olduğu buyruğuna samimi olarak inanan Hocaefendi, ilmin feyz ve bereketinin ilim insanının makam, mevki, ünvan sevdasından vazgeçmesine bağlı olduğuna inanmış ve bunun olabileceğini de hayatı ile örneklendirmiştir. Kendisini ilim talibi olarak tavsif etmiş olup “Ben hâlâ talebeyim.” sözünü sürekli tekrarlamaktadır. Müslümanların hayattan kopmamaları, ictimaî hadiseleri takip etmeleri ve İslâmî şuura sahip olmaları gerektiği sürekli talebelerine telkin ettiği bir husustur.


ISBN: 9786052480397

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 1900
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 1

Ebat: 13,5x19,5


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz

BU KATEGORİDE EN ÇOK SATAN ÜRÜNLER

1
Müminlerin Annesi Hz Fatıma
14 adet satıldı
16,50

2
Hz. Aişe
8 adet satıldı
19,50

3
Peygamberler Tarihi
6 adet satıldı
49,00

4
Felsefe - Din İlişkileri
2 adet satıldı
20,02

5
Hatice-i Kübra
2 adet satıldı
10,50

6
Halil Hoca
2 adet satıldı
28,00

7
Ebu Zer
1 adet satıldı
17,50

8
Kainatın Efendisi Yahut Hz. Muhammed

9
Şehit Peygamber
1 adet satıldı
14,00

10
İsmail Gaspıralı - Unutturulan Türkçü, İslamcı, Modernist


ETİKETLER
,