../resim/eResim/595072.jpg
Kentlerarası Rekabette Balıkesir ve Ekonomisi

Editör(ler):
Yazar(lar): Berkan Karagöz
Yayınevi: Gece Kitaplığı

17,50 % 30 indirim
25,00

Sepete At
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir.
Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ' dir. 100 üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.


Marka kent olmak, her kentin hedefinde olan bir kavramdır. Diğer yandan desantralizasyon (yerelleşme) modası kentler arasında kentler arası rekabet ortamını beraberinde getirmektedir. Rekabet ve marka birbirinden etkilenen iki önemli kavramdır. Marka kent olan ve rekabet üstünlüğü olan kentler yurt genelinde ve yurt dışında ön plana çıkarlar ve yurt içi politikaların belirlenmesinde önemli rol oynarlar.
Balıkesir’in marka şehir olması ve diğer kentlerle rekabet edebilirliğine odaklanan bu çalışma, Balıkesir’i tanımlamaya ve anlamaya çalışmaktadır. Günümüze kadar Balıkesir mütevazi ve içe-kapanık bir kent kimliği çizmiştir. Balıkesir’in unutulan, yok sayılan ya da marjinal kalmış bir şehir haline geldiğinden bahsedilir . Balıkesir hakkında uyuyan dev veya kendi yağında kavrulan dev tanımlamaları yapılır. Potansiyel taşıyan ve üç büyük metropolün ortasında kendini tanımlamaya çalışan bir kenttir Balıkesir. Karşımızda artık Türkiye’de söz sahibi olmak isteyen bir Balıkesir var. Çalışmada, Balıkesir’in dönüşümünün ve/veya açılımının Türkiye için ne denli önemli olduğu ortaya konmaya çalışılmaktadır.

Balıkesir kentinin köklü bir kimliği vardır ama bunu kimse bilmez ya da bilmek istemez. Balıkesir’in çevredeki şehirler kadar ve hatta çevredeki şehirlerden daha fazla köklü kimliği, tarihi ve kültürel mirası vardır. Kendine özgün bir yaşam kültürü ve tarzı vardır. Çokça şahsına münhasır özellikleri de vardır bu şehrin, yaşayan bilir.

Diğer şehirler gibi fazla ihtişamı olmayabilir veya çok popüler bir şehir olmayabilir. Ancak Balıkesir’in içine girdikçe ve içinde yaşadıkça şehrin neler barındırdığını hissedersiniz. Balıkesir huzur ve güven veren bir şehirdir. Batıda bir şehir olmasına rağmen hiç bozulmamıştır. Bilinmezliğe açık değildir, belki de bu özelliği onu pek çok olumsuz şeyden korumuştur. İnce dar sokaklarında gezerken veya çamlık tepesinden şehre bakarken Balıkesir’deki dinginliği fark edersin. Şehirde bir telaş yoktur. Her şey olduğunca akar gider. İnsanlar mutsuz değildir; yaşamı hissederek yaşarlar. Saat kulesi 1900lü yıllardan beri çalışıp duruyor. O zamandan beri Türkiye’de ve dünyada neler değişti ancak Balıkesir hep olduğu gibi kaldı. Belki de direndi. Şehirde keşmekeşlik ve kaos yoktur.


ISBN: 9786257904971

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Ocak 2020
Baskı Yeri: Türkiye/İstanbul

Sayfa Sayısı: 152

Ebat: 13,5x21


Bu eseri oylarak yorumlayabilirsiniz. Lütfen yorumlarınızın bilgi verici, açıklayıcı ve adil olmasına dikkat ediniz.
Oyunuz
Adınız ve Soyadınız
Eposta
Yorumunuz


ETİKETLER
,