Destek_yayınları_01-01.jpg (178 KB)

Sınıraşan Su Sorunu ve Güvenlik Olgusu Orta Doğu Örneği

Şerife Filiz Cumbul
Ciltsiz
24,00 TL
%8
22,08 TL
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir. Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ₺' dir. 100 ₺ üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Elinizdeki kitap, sınıraşan su sorununa bir nebze de olsa dikkati çekmeyi ve katkı yapmayı amaçlamıştır. Bir damla petrolü bir damla insan kanından "daha değerli" gören Batı dünyası, günümüzde su sorununa da benzer bir perspektifle yanaşmaktadır. İnsani erdemden mahrum zalimane anlayışa göre ekonomik ve stratejik değeri olan her şey için savaşılır. Su sorunu da bu açıdan tek kıblesini çıkar bilen insanoğlunun acımasızca savaşabileceği bir kaynaktır. Nitekim dünyanın çeşitli coğrafyalarında su kaynaklarının kontrolü için birbirini öldüren insanların varlığına şahit olmaktayız. Bu durum devletler düzeyine ta.şınacak olursa bir savaş nedeni olabilir. Uluslararası ortamın anarşik olduğunun kabulü, su savaşlarının da muhtemel bir senaryo olarak masada olduğunun kabulünü gerektirir. Her devlet "self help" ilkesinin bir uzantısı olarak kendine yetme, başka aktörlere muhtaç olmama anlayışıyla hareket eder. Bu durumda devletlerin herhangi bir vesileyle savaş ya da savaşa varmayan çatışma biçimleri içinde olması olasıdır. Barış isteyenlerin aynı zamanda savaşa da hazır olması gerektiği gerçeği stratejinin vazgeçilmez kurallarındandır.

  Türkiye iklimsel ve diğer nedenlerle yakın bir gelecekte su kıtlığı yaşaması muhtemel bir ülkedir. Suriye ve Irak gibi aktörler de su meselesinin Türkiye'ye karşı zaman zaman bir dış politika kartı olarak kullanmaktadırlar. Fırat ve Dicle nehirlerine sahip bir Türkiye, daha güçlü bir. Türkiye'dir. Türkiye, suyun hakça kullanımına taraftır. Bununla beraber çıkarlarını da sonuna kadar korumak durumundadır.

  Basım Tarihi: Eylül 2021

  Baskı Sayısı: 1

  Sayfa Sayısı: 141

  Ağırlık: 141

  En/Boy: 13.5/19.5

  Cilt Tipi: Ciltsiz

  Kağıt Tipi: 1. Hamur

  Basım Dili: Türkçe

  Barkod: 9786257667838

  Katkıda Bulunanlar
Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.