Destek_yayınları_01-01.jpg (178 KB)

Sosyal Bilgiler Eğitiminde Coğrafya Bilimsel Araştırma Projeleri

Eyüp Artvinli
Ciltsiz
44,00 TL
%15
37,40 TL
Yaklaşık 7 iş günü içerisinde tedarik edilir. Kargo Koşulları: Kredi kartı/havale/eft ile siparişlerde; Kargo ücreti 10 ₺' dir. 100 ₺ üzerinde siparişlerde kargo ÜCRETSİZDİR.
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Doküman
 • Bu kitapta, ülkemizde yürütülen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması (2204-B) için hazırlanan ve 2019-2021 yılları arasında Türkiye finalinde ilk 3’e giren 15 projenin tam metinleri yer almaktadır. Bu yönüyle TÜBİTAK’ta derece alan 10 branş içinde proje tam metinlerinin kitaba çevrilerek okuyucuya sunulduğu ortaokuldaki ilk branş coğrafyadır. Bu çalışma bu yönüyle bir ilktir. 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı-TÜBİTAK ortaklığı ile “Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışmaları” adıyla başlatılan bu proje yarışması, bu haliyle 2016 yılına kadar sadece Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında yapılmıştır. Bu dönemde söz konusu yarışma isminden ziyade “Bu Benim Eserim” olarak bilinen sloganı ile ön plana çıkmıştır.

  Bu proje yarışmaları 2017 yılından itibaren TÜBİTAK tarafından 2204 standartlarında düzenlenmeye başlanmış olup ismi de 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması olarak değiştirilmiştir. 2021 yılında 15.si düzenlenen yarışmanın organizasyonu TÜBİTAK’a devredildikten sonra branş sayısı artırılmış ve günümüz itibariyle Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım olmak üzere 10 branşa yükselmiştir. Bu branşlar içinde Sosyal Bilgiler Dersi kapsamında yer alan branşlardan biri de Coğrafya’dır. Ortaokullarda Sosyal Bilgiler Dersi altında okutulan Coğrafya branşı, TÜBİTAK tarafından ilk kez 2019 yılında proje yarışmasına dahil edilmiştir. Yeni sayılabilecek bir geçmişe sahip olan coğrafya ortaokul projelerinde 2019-2021 yılları arasında TÜBİTAK 2204-B proje yarışmalarında derece alarak ilk üçe giren projelerden toplam 15’ine bu kitapta yer verilmiştir.

  Bu kitap, ülkemizdeki ortaokullarda oldukça yeni bir süreç olan TÜBİTAK 2204-B projelerinde, Coğrafya branşında proje danışmanlığı yapacak öğretmenler ve proje çalışması yürütecek öğrencilere örnek teşkil etmek ve fikir vermek için hazırlanmıştır. Özellikle coğrafya branşında hazırlanan projelerin, ortaokullarda oldukça yeni bir çalışma alanı olduğu düşünülürse, eldeki kitabın hem danışman öğretmenlere hem de öğrencilere faydalı olması beklenmektedir. Nitekim 2019-2021 yılları arasında derece alarak bu kitapta yayınlanan toplam 15 projenin danışmanlarından sadece 6 proje danışmanı sosyal bilgiler öğretmenidir. Diğer projelere danışmanlık yapan öğretmenler öncelikle fen bilimlerinden olmak üzere farklı branşlarda çalışanlardır. Dolayısıyla sosyal bilgiler öğretmenlerinin de proje tabanlı öğrenme sürecine daha aşina olabilmeleri için eldeki kitabın yararlı olması umulmaktadır. Ancak yeni proje hazırlayacak öğrencilerin ve danışmanlarının hazırlayacakları yeni projelerin bu kitapta yer alan projelere benzer olmasından kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir. Bu kitabın ortaokullarda Coğrafya alanında bilimsel araştırma projesi yürütecek öğrenciler ve danışman öğretmenlere faydalı olması temennisiyle…

  Basım Tarihi : 1.11.2021

  Baskı Sayısı : 1

  Sayfa Sayısı : 304

  Ebat : 16x23.5 cm

  Cilt Tipi : Ciltsiz

  Basım Dili : Türkçe

  Baskı Yeri : Ankara

  Barkod : 9786258044058

  Editörler

  Eyüp Artvinli

  Leyla Dönmez 

  Yazarlar

  Berrin Güngör Sola

  Ayşe Damla Önal

  Edibe Duru Önder

  Zehra Coşkun

  Venüs Şekerci

  Asya Avcı

  Fatih Muhammet Köse

  Hazan İskender

  Ümit Salih Memiş

  Burak Akkuş

  Mehmet Özçelik

  Mustafa Güneş

  Ahmet Özçelik

  Zehra Yıldırım

  Eda Sultan Yıldırım

  Mustafa Göksu

  Ufuk Ali Çakmak

  Tuncay Ünal

  Büşra Çelebi

  Hamide Aydın

  Yeşim Akyıldız

  Emine Üresin

  Fatma Filiz Torun

  Ahmet Eymen Uludağ

  Ahmet Asaf Karatekin

  Tuba Dumlu Güler

  Evren Acun

  Muhammet Emin Özdemir

  Efe Gökalp Yılmaz

  Melik Çar

  Emine Karahan

  Duru Bıyık

  Su Onan

  Hülya Kürkçü

  Abdülkadir Erden

  Abdulsamet Sucu

  Nurullah Kılınç

  Hümeyra Ertuğrul

Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.