Destek_yayınları_01-01.jpg (178 KB)
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Ödeme Seçenekleri
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Küreselleşen dünyada rekabet, ülkeler arasında varlığını sürdürmekle birlikte yeni bir boyut kazanmıştır. Görünen o ki, yarınlarda rekabet hem ülke içerisinde hem de uluslararası düzlemde şehirlerin arasında olacaktır. Başta şehir yönetimleri olmak üzere şehrin tüm paydaşları göz göre göre gelen bu rekabet sürecinin farkına varıp, şehirlerini hazırla/ya/mazlarsa kaybeden tarafta olacakları muhakkaktır.

  Rekabetin en yoğun, en amansız yaşandığı ve yaşanacağı alan ekonomi alanıdır. Bu nedenle düne kadar ülke ekonomisindeki değeri nispetinde kıymet gören şehir ekonomileri gelinen noktada müstakil olarak ele alınmayı gerektirmektedir. Nitekim Batı'da 'Şehir Ekonomisi', oldukça hızlı gelişen bir bilim dalı olarak kendisini göstermektedir. Bizde de az sayıda 'Kent Ekonomisi' ismiyle yazılmış eser ve yine 'Kent Ekonomisi' adıyla bir kaç üniversitemizin müfredatına konulmuş ders olmakla birlikte, yapılanların çok yetersiz olduğu bir vakıadır.

  'Yozgat Şehir Ekonomisi' ismiyle yapılan bu çalışmanın öncelikli hedefi bu konuda başta akademi olmak üzere şehir yöneticileri nezdinde bir farkındalık oluşturup diğer illerimizde de benzer çalışmaların yapılmasına ön açmaktır. Bu nedenle çalışmanın ilk bölümünde şehre ait temel kavramların yanında Şehir Ekonomisi'nin temel ölçütlerinin neler olduğuna dair açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde bu ölçütlerin 2009-2019 dönem aralığında Yozgat ili özelinde nasıl bir seyir izlediği istatistikî bilgilerin ışığında tespit edilmiş, bir anlamda Yozgat ili ekonomisinin fotoğrafı çekilmiştir. Nihayetinde de yapılan tespitler değerlendirmeye tabi tutularak şehrin geleceğine dair bir perspektif oluşturabilmek bakımından öneriler geliştirilmiştir.

  Basım Tarihi: undefined 2020

  Baskı Sayısı: 1

  Sayfa Sayısı: 146

  Ağırlık: 146

  En/Boy: 16/24

  Cilt Tipi: Ciltsiz

  Kağıt Tipi: 1. Hamur

  Basım Dili: Türkçe

  Barkod: 9786257254090

Ürün Yorumları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.